Android 12 w wersji poglądowej wydany. Co nowego?

Android 12 w wersji poglądowej wydany. Co nowego?

Android 12 w wersji poglądowej wydany. Co nowego?
Miron Nurski
18.02.2021 19:54, aktualizacja: 18.02.2021 21:04

Oto Android 12 Developer Preview.

Na wstępie muszę ostudzić zapał osób, które liczą na pełną listę nowych funkcji. Android 12 Developer Preview został wydany z myślą o - jak sama nazwa wskazuje - deweloperach, więc póki co Google wyszczególnił jedynie rozwiązania istotne z punktu widzenia tworzenia aplikacji. Bardziej konsumencka prezentacja tradycyjnie odbędzie się zapewne późną wiosną lub latem.

Wersja poglądowa rzuca jednak nieco światła na to, czego można się spodziewać.

Android 12: co nowego?

Google obiecuje, że - ponownie - zwiększył nacisk na urządzenia z większymi ekranami, takie jak tablety, składane smartfony czy nawet telewizory. Interfejs systemu i aplikacji ma lepiej wykorzystywać ich potencjał.

W Androidzie 12 zaimplementowano także nowy mechanizm kopiowania i przenoszenia treści. Deweloperzy zyskują możliwość tworzenia aplikacji, które pozwalają na kopiowanie czy przeciąganie między apkami nie tylko tekstu, ale i obrazów czy filmów.

Nowa wersja systemu oddaje większą kontrolę nad silnikiem wibracyjnym i możliwość synchronizacji haptycznych informacji zwrotnych z dźwiękiem. Jako przykład Google podaje grę wyścigową, która może za pomocą wibracji symulować trudną nawierzchnię.

Zmiany zaszły w powiadomieniach, które mają być "bardziej nowoczesne, łatwiejsze w użyciu i bardziej funkcjonalne". Google obiecuje odświeżony wygląd i animacje, a także szybsze uruchamianie aplikacji po kliknięciu w notyfikację.

Google rozbił Androida 12 na jeszcze więcej komponentów. Ma to umożliwić aktualizowanie większej części kodu - odpowiedzialnego m.in. za wydajność - za pośrednictwem Usług Google Play, niezależnie od wersji systemu.

Nowa wersja systemu wnosi natywną obsługę formatu AVIF, który stanowi bardziej wydajną alternatywę dla wysłużonego JPG. Zdjęcia AVIF mają zajmować mniej miejsca, a przy tym cechować się wyższą jakością.

Obraz
© Google / Jake Archibald

Kolejna zmiana związana z formatami to automatyczne transkodowanie filmów HEVC. Coraz więcej telefonów pozwala na rejestrację filmów w tym formacie, ale jeśli jakaś aplikacja go nie obsługuje, Android 12 przekonwertuje go w locie.

Google zapowiada również liczne usprawnienia związane z prywatnością i bezpieczeństwem. Nowy system ma się także lepiej sprawdzić w zastosowaniach korporacyjnych.

Finalnie Android 12 ma wnieść ponadto odświeżony interfejs, ale Google nie opublikował żadnych oficjalnych zrzutów ekranu, a sama wersja poglądowa wygląda jeszcze po staremu. Póki co musimy bazować na nieoficjalnych przeciekach.

Android 12 Developer Preview już do pobrania na wybrane smartfony

Poglądowe wydanie systemu można już pobrać na smartfony:

  • Pixel 3/3 XL;
  • Pixel 3a / 3a XL;
  • Pixel 4/4 XL;
  • Pixel 4a / 4a 5G;
  • Pixel 5.

Pamiętajcie jednak, że oprogramowanie poglądowe jest skierowane głównie do programistów. Najpewniej jest wysoce niestabilne i nie nadaje się do codziennego użytku.

Android 12: kiedy aktualizacja?

Google opublikował dość szczegółowy harmonogram rozwojowy. Firma planuje w miesięcznych odstępach opublikować 3 wersje rozwojowe oraz 3 wersje beta. Finalna wersja Androida 12 ma trafić na pierwsze smartfony najwcześniej w sierpniu.

Obraz

Oczywiście dotyczy to garstki smartfonów, głównie z rodziny Pixel, zaś większość użytkowników poczeka znacznie dłużej. Na dobrą sprawę Android 11 dopiero trafia na najpopularniejsze smartfony, więc jego następca zapewne zacznie się rozpędzać na początku 2022 roku.

Zobacz także:

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)