Android 12 zmienia zasady gry. Google wprowadza funkcję znaną z konsol

Android 12 zmienia zasady gry. Google wprowadza funkcję znaną z konsol

Android 12 zmienia zasady gry. Google wprowadza funkcję znaną z konsol
Miron Nurski
13.07.2021 12:06, aktualizacja: 15.07.2021 07:32

Android 12 ma być przyjaźniejszy zarówno graczom, jak i ich twórcom.

Rozpoczęła się konferencja Game Developer Summit 2021, podczas której Google pochwalił się swoimi nowinkami związanymi z grami wideo. Firma zdradziła, że Android 12 dostanie nowe funkcje stworzone specjalne z myślą o graczach.

Android 12 pozwoli ci uruchomić grę, której jeszcze nie pobrałeś

Google jest świadomy, że rozmiar gier mobilnych coraz częściej liczony jest w gigabajtach. W zależności od łącza internetowego, pobranie gry może zająć dziesiątki minut lub nawet godziny. W Androidzie 12 pojawiła się funkcja, która pozwala na uruchomienie rozgrywki w trakcie pobierania.

Ze Sklepu Play w pierwszej kolejności mają być pobierane pliki niezbędne do uruchomienia gry i przejścia pierwszych etapów. Cała reszta ma być "dociągana" w tle podczas rozgrywki. Rozwiązanie to znają użytkownicy konsol poprzedniej generacji.

Na przykładzie gry Touchgring BMX Google chwali się, że grę można uruchomić po pobraniu raptem 18 proc. danych.

Rozwiązanie to nie będzie jednak działać ze wszystkimi grami. Plik instalacyjny musi zostać przebudowany przez twórców, więc można założyć, że nie wszyscy deweloperzy się na to zdecydują. Przynajmniej dopóki Android 12 i nowsze wersje nie będą miały znaczących udziałów na rynku.

Android 12 dostał też tryb Game Mode

Wielu producentów implementuje własne nakładki dla graczy od wielu lat, ale Google postanowił wprowadzić analogiczne rozwiązanie natywnie.

Game Mode da graczom dostęp do ekranu nawigacyjnego, który pozwoli na robienie zrzutów ekranu, rozpoczęcie nagrywania rozgrywki czy zmianę profilu wydajności. Gracze będą mogli, chociażby zmniejszyć liczbę wyświetlanych klatek na sekundę, aby wydłużyć czas pracy na baterii.

O zapewnienie wsparcia z trybem Game Mode także będą musieli się zatroszczyć sami twórcy gier.

Google wprowadził też zmiany skierowane bezpośrednio do twórców gier

Google udostępnił programistom narzędzia, które będą sugerowały użycie nowoczesnych formatów kompresji tekstów. Ma to umożliwić zmniejszenie rozmiaru plików instalacyjnych bez zauważalnego wpływu na jakość grafiki.

Twórcy dostaną także dostęp do zregionalizowanych statystyk na temat używanych przez graczy urządzeń. Dane mają dotyczyć m.in. czipów, ilości pamięci czy wersji Androida. Dzięki temu programista, który kieruje swoją grę głównie do Polaków, będzie mógł lepiej zrozumieć, jakie telefony dominują w tym konkretnym kraju.

Twórcy Androida deklarują, że oceny i recenzje w Sklepie Play staną się bardziej użyteczne dla wydawców. Mowa m.in. o dostępie do historycznych danych na temat średniej ocen.

Według wcześniejszych zapowiedzi Google'a, finalna wersja Androida 12 trafi na pierwsze smartfony najwcześniej w sierpniu.

Zobacz także:

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)