Android 12 zrzyna z iOS 14, ale to akurat bardzo dobra wiadomość

Android 12 zrzyna z iOS 14, ale to akurat bardzo dobra wiadomość

Android 12 zrzyna z iOS 14, ale to akurat bardzo dobra wiadomość
Piotr Urbaniak
15.04.2021 07:42, aktualizacja: 15.04.2021 14:04

Najnowszy mobilny system Google'a otrzyma powiadomienia o dostępie do schowka - donosi XDA Developers. I nie tylko.

Wprawdzie do konsumenckiej premiery Androida 12 pozostaje jeszcze parę miesięcy, ale ostatni, duży wyciek informacji o wersji Developer Preview sporo na temat nadchodzącego systemu zdradza. Ot, na przykład to, że w kwestii funkcji prywatności Android 12 mocno inspiruje się... iOS-em 14. Miejscami wręcz bardzo mocno.

Zasadniczo, to dobra wiadomość, bo jak się uczyć, to od najlepszych - a Apple w dziedzinie prywatności wykonał naprawdę tytaniczną pracę. Choć złośliwcy mają oczywiście pole do popisu.

Podobnie jak iOS 14, Android 12 wyświetli monity o dostępie do schowka

Już Android 10 blokował dostęp do schowka tym aplikacjom, które nie znajdują się na pierwszym planie. "Dwunastka" idzie jednakowoż o krok dalej i nie tylko zamrozi wklejanie w tle, ale też wyświetli stosowne powiadomienie, gdy cokolwiek będzie wklejane w ogóle.

412218935178822188

Przypomnijmy, właśnie dzięki tej funkcji zdemaskowano dziwaczne zachowanie dużej grupy aplikacji, z popularnym TikTokiem na czele, który z sobie tylko znanych powodów odpytywał schowek co 1-3 sekundy. W Polsce podobny problem(?) był z aplikacją mBanku.

Zatem, dobrze wiedzieć, że Google też wchodzi na ścieżkę zwiększonej przejrzystości. Nic tylko czekać na efekty.

A na tym nie koniec. Spore zmiany dotyczą także systemu uprawnień

Jak donosi XDA, uprawnienie dostępu do powiadomień ma zostać podzielone na cztery poziomy. W tej chwili nie wiadomo jeszcze dokładnie, co to oznacza w praktyce, bo brakuje zgodnych aplikacji, ale można się domyślić. Słowem, dostęp do powiadomień zapewne oznaczać będzie jedynie część z nich, czy to w ujęciu źródła czy znaczenia. Przynajmniej w ograniczonych scenariuszach.

Wiemy ponadto, że pojawią się dwa zupełnie nowe uprawnienia. Po pierwsze - zarządzanie mediami, o którym jednak ciężko na razie powiedzieć coś więcej. Po drugie - alarmy i przypomnienia, przez co należy rozumieć edycję i odczyt rzeczonych.

412218935179149868

Wreszcie, mamy nieco kosmetyki

Okno dialogowe dostępu do lokalizacji graficznie przedstawi różnice pomiędzy zakresem pełnym a ograniczonym (przybliżonym).

412218935179280940

Do tego ułatwione ma zostać instalowanie plików APK z zewnętrznych źródeł. Mianowicie, po wyrażeniu stosownej zgody przez użytkownika, okno dialogowe instalacji pojawi się natychmiast i nie będzie już wymagać ręcznego przeskakiwania wstecz.

Tym samym ma być trochę bezpieczniej i trochę bardziej intuicyjnie zarazem. Raz jeszcze - nic tylko czekać na efekty.

Zobacz także:

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)