Android 13 dostał nowe funkcje. Aplikacje przestaną bombardować cię powiadomieniami

Android 13 dostał nowe funkcje. Aplikacje przestaną bombardować cię powiadomieniami
Miron Nurski

18.03.2022 13:24, aktual.: 18.03.2022 14:24

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Google wypuścił drugą wersję poglądową Androida 13. Co nowego?

Opublikowana w lutym lista nowych funkcji Androida 13 nie jest ostateczna. Do ukończenia prac nad oprogramowaniem zostało jeszcze kilka miesięcy, podczas których wciąż implementowane będą mniejsze i większe zmiany.

Co nowego wnosi Android 13 Developer Preview 2?

Android 13: aplikacje będą prosić o możliwość wyświetlania powiadomień

Android od dawna pozwala wyłączyć powiadomienia w pojedynczych aplikacjach, ale Google postanowił odwrócić cały proces. Teraz podczas pierwszego uruchomienia apka będzie prosić o nadanie stosownego uprawnienia. Dokładnie tak jak do tej pory miało to miejsce w przypadku dostępu do lokalizacji, aparatu czy mikrofonu.

Obraz

Innymi słowy - Android 13 sprawi, że nieproszone aplikacje przestaną bombardować nas powiadomieniami. W końcu.

Android 13 dodaje obsługę Bluetooth LE Audio

Bluetooth LE Audio to nowy standard bezprzewodowego przesyłu dźwięku. Cechuje się niskim zużyciem energii, niskimi opóźnieniami oraz podwyższoną jakością samego brzmienia. Na tym jednak nie koniec.

Technologia Bluetooth LE Audio pozwala także chociażby na transmitowanie ścieżki dźwiękowej i zabezpieczenie jej hasłem, dzięki czemu muzykę czy komunikaty audio będzie można udostępniać w miejscach publicznych niczym Wi-Fi.

Android 13 wnosi obsługę standardu Bluetooth LE Audio, co jednak nie oznacza, że będzie on działał na wszystkich zaktualizowanych smartfonach. To technologia hardware'owa, która wymaga użycia specjalnego czipu. Został on zintegrowany m.in. ze Snapdragonem 865+, 888 czy 8 Gen 1.

Android 13 wprowadza wektorowe emotikony

Nowa wersja systemu natywnie obsłuży format czcionek o nazwie COLRv1. Jego ogromną zaletą jest wektorowe generowanie emoji. Takie grafiki zajmują mało miejsca, renderują się szybko, a przy tym mogą być wyświetlone w dowolnym rozmiarze, zawsze zachowując idealną ostrość.

Po lewej emoji wektorowe, a po prawej bitmapowe
Po lewej emoji wektorowe, a po prawej bitmapowe

Dotychczas w wielu komunikatorach, edytorach zdjęć czy aplikacjach społecznościowych duże emotki były mocno rozpikselowane. Android 13 pozwoli to zmienić.

Android 13 z obsługą formatu MIDI 2.0

Ta zmiana ucieszy przede wszystkim muzyków. Format MIDI 1.0 utrzymał się w branży muzycznej w niezmienionej formie od 1983 roku, ale w 2020 roku doczekał się zapowiedzi nowej odsłony, która została zaimplementowana w Androidzie 13.

MIDI 2.0 zapewni smartfonom i tabletom lepszą, bardziej precyzyjną komunikację z instrumentami i innym sprzętem muzycznym. Od podstaw był budowany jako format na długie dekady, dzięki czemu Android 13 będzie gotowy na obsługę urządzeń, które jeszcze nawet nie powstały.

Android 13: kiedy aktualizacja?

Google trzyma się swojego harmonogramu, według którego w miesięcznych odstępach mają zostać wypuszczone jeszcze 4 wersje rozwojowe. W kwietniu Android 13 wchodzi w fazę beta.

Finalna wersja systemu ma ujrzeć światło dzienne najwcześniej w sierpniu. W pierwszej kolejności trafi na smartfony z linii Pixel, a użytkownicy urządzeń innych marek najpewniej będą musieli poczekać dodatkowe kilka(naście) miesięcy.

Zobacz także:

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)