Android 13 w wersji poglądowej już jest. Oto lista nowych funkcji

Android 13 w wersji poglądowej już jest. Oto lista nowych funkcji
Miron Nurski

11.02.2022 15:28, aktual.: 11.02.2022 16:28

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Oto Android 13 Developer Preview.

Tradycyjnie musimy ostudzić zapał osób, które liczą na pełną listę nowych funkcji systemu.

Android 12 Developer Preview 1 postał myślą o   deweloperach, więc Google wyszczególnił jedynie rozwiązania istotne z punktu widzenia tworzenia aplikacji. Prezentacja dla konsumentów powinna się odbyć późną wiosną lub latem.

Nawet wersja poglądowa daje jednak wyobrażenie, czego można się spodziewać.

Android 13 - co nowego?

Google zapowiedział głównie funkcje związane z bezpieczeństwem i kosmetyką.

Pierwsza z nowości Androida 13 to bezpieczniejszy selektor zdjęć i aplikacji

Aktualnie zewnętrzne aplikacje służące do przetwarzania czy udostępniania fotek mają dostęp do całego katalogu multimediów. Nowy selektor sprawia, że do apki trafiają jedynie pojedyncze pliki zaznaczone przez użytkownika.

W pierwszej kolejności nowy selektor zdjęć trafi do Androida 13. Google zapowiada jednak, że zostanie udostępniony także użytkownikom wersji 11 i 12 poprzez aktualizację biblioteki Usługi Google Play.

Android 13 usprawni łączenie aplikacji z innymi urządzeniami przez Wi-Fi

System Google'a jest tak skonstruowany, że różnego rodzaju aplikacje towarzyszące wymagają dostępu do lokalizacji urządzenia, by wykryć i połączyć się ze znajdującymi się w pobliżu urządzeniami przez Wi-Fi.

Google wprowadził jednak zmiany, dzięki którym apka będzie w stanie nawiązać połączenie bez dostępu do lokalizacji, głównie z troski o prywatność.

Android 13 może spopularyzować kafelki w Szybkich ustawieniach

W menu Szybkich ustawień, zintegrowanym z menu powiadomień, od dawna można umieszczać specjalne kafelki zewnętrznych aplikacji, która pozwalają korzystać z wybranych funkcji bez konieczności uruchamiania całego programu. Nie każdy jednak wie, że taka możliwość istnieje, bo wymaga grzebania w menu Szybkich ustawień, do którego mniej zaawansowani użytkownicy zapewne w ogóle nie zaglądają.

Obraz

Android 13 pozwoli na tworzenie aplikacji, które wyświetlają monit o możliwości umieszczenia kafelka w Szybkich ustawieniach i wygodniejszego wykonywania niektórych czynności.

Obraz

Android 13 rozszerza interfejs Material You o ikony

Material You to funkcja, która dostosowuje kolorystykę interfejsu do wybranej tapety. Teraz oprócz systemowych przycisków, teł i czcionek zmieniać będzie się także kolor ikon.

Obraz

Aby funkcja działała, twórca aplikacji musi przypisać do niej monochromatyczny wariant ikony, do czego Google zachęca wszystkich twórców.

Zmiana koloru ikon początkowo ma działać jedynie na smartfonach Pixel, ale Google zapewnia, że pracuje z innymi producentami nad rozszerzeniem tego rozwiązania o inne urządzenia.

Android 13 pozwoli zmienić język interfejsu w pojedynczych aplikacjach

Jeśli ustawisz język systemu na polski, zostanie on automatycznie zastosowany we wszystkich programach, które mają przygotowane spolszczenie. A nie każda aplikacja pozwala na zmianę języka z poziomu swoich ustawień.

Android 13 wnosi narzędzia, które ułatwią przypisywanie różnych języków do różnych programów.

Android 13 ma lepiej współpracować z tabletami i składanymi smartfonami

Jakiś czas temu Google zaprezentował Androida 12L, stworzonego specjalnie z myślą o urządzeniach z dużymi ekranami. W przypadku nowej wersji systemu przygotowane zmiany zintegrowano z podstawowym Androidem 13.

Oprócz tego w systemie pojawiły się także nowe sterowniki i moduły graficzne, mające ułatwić tworzenie wydajniejszych i ładniejszych aplikacji.

Android 13: kiedy aktualizacja?

Póki co Android 13 Developer Preview 1 dostępny jest na smartfony z linii Pixel (od 4 w górę). Google opublikował harmonogram, według którego czeka nas jeszcze kilka wydań testowych, a finalna wersja systemu trafi na pierwsze smartfony najwcześniej w sierpniu.

Obraz

Oczywiście dotyczy to głównie smartfonów Google'a. Większość użytkowników będzie musiało poczekać przynajmniej kilka miesięcy dłużej.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Komentarze (1)