Android 13 z pełnym wsparciem dla Bluetooth LE Audio. To dużo zmienia

Android 13 z pełnym wsparciem dla Bluetooth LE Audio. To dużo zmienia

Android 13 z pełnym wsparciem dla Bluetooth LE Audio. To dużo zmienia
Miron Nurski
21.03.2022 17:44, aktualizacja: 21.03.2022 18:44

Twórcy standardu Bluetooth LE Audio twierdzą, że to "przyszłość dźwięku". Android jest wreszcie na nią gotowy.

Protokół Bluetooth Low Energy trafił do pierwszych smartfonów w 2011 roku, jednak przez dekadę służył głównie do komunikacji z akcesoriami odbierającymi i przesyłającymi niewielkie ilości danych. Smartwatchowi wystarczą przecież pojedyncze kilobajty, by wyświetlić powiadomienie.

Ze słuchawkami jest jednak inaczej, bo transmisja wysokiej jakości ścieżki audio pochłania stosunkowo dużo danych, co odbija się na energożerności. Rozwiązywać m.in. ten problem ma standard Bluetooth LE Audio, który został zapowiedziany podczas targów CES 2020 i zaczyna trafiać pod strzechy.

Co daje Bluetooth LE Audio?

Twórcy obiecują, że nowy kodek LC3 zapewnia wysoką jakość dźwięku przy drastycznie zmniejszonym poborze energii. Słuchawki bezprzewodowe mogą dzięki temu działać na jednym ładowaniu dłużej lub - alternatywnie - być mniejsze i lżejsze.

Standard Bluetooth LE Audio pozwala także na połączenie wielu urządzeń z jednym źródłem i idealną synchronizację dźwięku. Aktualnie większość słuchawek TWS działa tak, że dźwięk odbierany jest przez przez jedną słuchawkę i dopiero później przesyłany na drugą, co może powodować techniczne problemy. Nowa technologia zapewni lepszą współpracę z tego typu akcesoriami.

Bluetooth LE Audio został także zaprojektowany z myślą o jak najlepszej obsłudze aparatów słuchowych.

Prawdziwym przełomem jaki da nam Bluetooth LE Audio ma być jednak funkcja Audio Sharing

Broadcast Audio to technologia, która pozwala udostępnić z jednego urządzenia wiele ścieżek audio w zasadzie nieograniczonej liczbie osób.

Siłownie, lotniska czy galerie handlowe będą mogły udostępniać swoim klientom muzykę z wieloma playlistami do wyboru. Połączyć się będzie można równie łatwo jak z publicznym Wi-Fi.

Przewodnik turystyczny nie będzie już musiał rozdawać swoim podopiecznym specjalnych słuchawek (co jest średnio higieniczne). Wystarczy nadać komentarz audio z jednego telefonu, a kilkadziesiąt osób będzie mogło się połączyć korzystając z własnych słuchawek.

Twórcy Audio Sharing podają też przykład kin, które będą mogły organizować wielojęzyczne seanse. Podczas jednego pokazu będzie można nadać kilka różnych ścieżek audio do wyboru.

Broadcast Audio ma się sprawdzić także w przypadku użytku prywatnego. Z jednego telefonu można udostępnić muzykę na kilka par słuchawek.

Android 13 jest już gotowy Bluetooth LE Audio, ale popularyzacja tego standardu zajmie lata

Najnowsza wersja Androida - która powinna trafić do pierwszych użytkowników latem - wnosi pełne, natywne wsparcie dla Bluetooth LE Audio. Twórcy nazywają tę technologię "przyszłością dźwięku", ale są świadomi, że minie sporo czasu zanim się upowszechni.

Aby w pełni wykorzystać potencjał nowego standardu, potrzebna będzie nie tylko nowa wersja systemu, ale i kompatybilne słuchawki oraz telefon ze specjalnym czipem. W Bluetooth LE Audio uzbrojone są m.in. smartfony ze Snapdragonem 865+, 888 i 8 gen. 1, czyli głównie flagowce wprowadzone na rynek w ciągu kilkunastu ostatnich miesięcy.

Miną lata, nim Bluetooth LE Audio zdominuje rynek, ale warto czekać.

Zobacz również:

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)