Android 4.0 zaimplementowany w 11% urządzeń z Androidem

Android 4.0 zaimplementowany w 11% urządzeń z Androidem

Android 4.1 Jelly Bean | fot. geeky-gadgets.com
Android 4.1 Jelly Bean | fot. geeky-gadgets.com
Damian Damian Krysa
03.07.2012 17:00, aktualizacja: 03.07.2012 19:00

Zgodnie z tradycją Google na stronie Android Developers opublikował statystyki dotyczące procentowego użycia poszczególnych wersji systemu Android. Jak wygląda fragmentacja Androida 8 miesięcy po premierze Ice Cream Sandwich?

Dominującą wersją sytemu jest niezmiennie Android 2.3 Gingerbread pracujący na 64% urządzeń z OS-em Google'a. Wersje Cupcake, Donut i Eclari to margines na rynku, niepokój może budzić wysoki udział archaicznej odsłony 2.2 Froyo (prawie 17,5% ogółu). Tabletowy Honeycomb znajduje się na 2,5% wszystkich urządzeń działających pod kontrolą zielonego robocika.

Najbardziej interesujące są jednak statystyki dotyczące Androida Ice Cream Sandwich. Na ilu procentach urządzeń zainstalowano ten system 8 miesięcy po premierze?

Niestety, ICS to jedynie 10,7% wszystkich wersji Androida. Należy jednak zaznaczyć, że jego udział w androidowym rynku powoli, ale stale rośnie. Jeszcze miesiąc temu lodowa kanapka była na 7,1% urządzeń, oznacza to więc wzrost o 3,6 punktów procentowych.

Android - statystyki na dzień 2 lipca 2012
Android - statystyki na dzień 2 lipca 2012

Z pewnością jest to spowodowane licznymi aktualizacjami wypuszczanymi w ostatnim czasie oraz wprowadzeniem do sprzedaży nowej grupy urządzeń wyposażonych fabrycznie w Androida 4.0 - w tym bijącego rekordy sprzedaży Samsunga Galaxy S III (ponad 10 mln sprzedanych przez Samsunga egzemplarzy w niecałe dwa miesiące). Nie bez znaczenia jest również pojawienie się masy tanich tabletów z preinstalowanym Androidem Ice Cream Sandwich na pokładzie.

Czy wynik ten można uznać za zadowalający? Nie. 11% udział na rynku w momencie premiery następnej wersji Androdia - 4.1 Jelly Bean nie jest moim zdaniem satysfakcjonującym wynikiem. Fragmentacja jest wadą całej platformy od początku jej istnienia, a wszelkie próby jej zahamowania spełzają na niczym.

Chyba powinniśmy już pogodzić się z tym, że producentom nie opłaca się aktualizować oraz odpowiednio długo wspierać swoich urządzeń. Łatwiej przecież wprowadzić kolejny model do sprzedaży, co przyniesie znacznie większe zyski.

Z tego właśnie powodu już nigdy nie kupię Androida z nakładką. Wybrałem Galaxy Nexusa (który niedawno został zakazany w Stanach), a zapewnienie aktualizacji do Androida 4.1 Jelly Bean dla tak starego telefonu, jakim jest Nexus S, tylko utwierdziło mnie w słuszności podjętej decyzji. Wsparcie dla mojego poprzedniego telefonu, jakim był Samsung Galaxy S, skończyło się już na wersji 2.3.

Pod kontrolą której wersji Androida działa Wasz smartfon?

Źródło: The Verge

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)