Z Androida 9 Pie po cichu znika nagrywanie rozmów. "To wpłynie na miliony ludzi"

Nagrywanie rozmów na Androidzie 9 Pie? Zapomnij
Nagrywanie rozmów na Androidzie 9 Pie? Zapomnij
Miron Nurski

16.08.2018 11:52, aktual.: 18.08.2018 09:03

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Android 9 Pie wnosi sporo nowych funkcji, ale i niektóre zabiera. Jedną z nich jest możliwość nagrywania rozmów telefonicznych.

Co prawda opcja nagrywania rozmów oficjalnie została usunięta już z Androida 6.0 Marshmallow, ale twórcy aplikacji wciąż mieli możliwość obchodzenia ograniczeń i tworzenia apek, które taką funkcję mają. To przeszłość.

Android 9 Pie bez nagrywania rozmów

Zmiana została wprowadzona po cichu i pewnie nieprędko byśmy się o niej dowiedzieli, gdyby nie twórcy aplikacji do rejestrowania rozmów. To oni zauważyli, że Google rzuciło im kłody pod nogi, o czym donosi PiunikaWeb.

Na ten moment nie są znane żadne metody, które umożliwiłyby nagrywanie rozmów na Androidzie 9 Pie. Przynajmniej na niezrootowanych telefonach.

Przyczyn można się domyślać

Nagrywanie rozmów to drażliwy temat; w wielu krajach jest to działanie nielegalne. W niektórych okolicznościach także w Polsce. Spekuluje się, że właśnie dlatego Google zdecydował się na usunięcie tej funkcji.

Szkoda tylko, że Google wylewa dziecko z kąpielą i zmienia zasady w trakcie gry

W Polsce nielegalne jest nagrywanie rozmowy tylko w sytuacji, gdy nie jest się jej uczestnikiem lub rozmówca nie wyraził na to zgody. Jeśli zgoda jest, nagrywać można do woli, co wiele osób wykorzystuje przecież nie tylko w celach prywatnych, ale i zawodowych. Problem będą mieli chociażby dziennikarze radiowi, którzy fragmenty rozmów telefonicznych wykorzystują w swoich audycjach.

Jeśli faktycznie Google zdecydował się na taki krok ze względów prawnych, to nic innego jak wylewanie dziecka z kąpielą. Równie dobrze firma mogłaby zablokować SMS-y, żeby czasem nikt nie wysłał komuś wiadomości z groźbą karalną. Istnieją dziesiątki funkcji smartfonów, z użyciem których można złamać prawo.

No i nie byłoby wielkiego problemu, gdyby Android od początku nie wspierał tego rozwiązania lub gdyby Google wyłączył tę opcję tylko w nowych smartfonach. Nie ma jednak niczego gorszego, niż funkcja, która z dnia na dzień przestaje działać za sprawą aktualizacji. Jestem przekonany, że nie brakuje osób, które kupiły telefon z Androidem głównie z uwagi na możliwość nagrywania rozmów.

"Brak dostępu do nagrywania rozmów wpłynie na miliony ludzi"

Jedną z popularniejszych apek do nagrywania rozmów jest ACR. Licznik pobrań w Google Play wskazuje ponad 10 milionów. Jego twórcy w poście na swoim forum szacują, że wszystkie programy tego typu mają łącznie ponad 200 milionów instalacji.

"My sami otrzymaliśmy wiele podziękowań od naszych klientów, którzy zdradzili nam, jak nagrywanie rozmów pozwoliło im wygrać sprawy sądowe, odzyskać straty finansowe, słuchać głosu zmarłych bliskich lub nawet uratowało im życie" - piszą twórcy programu. "Sądzimy, że brak wsparcia dla nagrywania rozmów wpłynie na miliony ludzi" - dodają.

Wprowadzone zmiany krytykują też użytkownicy reddita. Scenariusze użycia faktycznie są bardzo różne. Jeden z użytkowników wspomina, że ma słabą koncentrację i tego typu aplikacje pozwalają mu na spokojnie przeanalizować treść odbytych rozmów.

Szczęście w nieszczęściu jest takie, że problem dotyczy wyłącznie Androida 9 Pie, więc - znając aktualizacyjną opieszałość producentów - większość użytkowników odczuje go na własnej skórze nieprędko...

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)