Te aplikacje na Androida zbierają o Tobie najwięcej informacji

Te aplikacje na Androida zbierają o Tobie najwięcej informacji

Zmodyfikowane zdjęcia: Smartphone i Spy
Zmodyfikowane zdjęcia: Smartphone i Spy
Źródło zdjęć: © Shutterstock
Miron Nurski
31.12.2014 10:21, aktualizacja: 31.12.2014 11:21

Nie jest tajemnicą, że mobilne aplikacje śledzą każdy nasz ruch. Które z nich robią to najdokładniej?

Przed instalacją każdej aplikacji z Google Play mamy wgląd na zezwolenia, których przyznania dany program lub gra wymaga. Wiele z nich uzależnionych jest oczywiście od funkcjonalności apki; przykładowo zaawansowany komunikator musi mieć dostęp do naszych kontaktów, mikrofonu, aparatu, lokalizacji czy skrzynki SMS. Czasem jednak lista wymaganych zezwoleń jest podejrzanie długa, na co uwagę zwraca Vocativ, który we współpracy z założycielem serwisu PrivacyGrade - Jasonem Hongiem - przygotował listę najbardziej podejrzanych gier i aplikacji.

Aplikacje na Androida, które wymagają największej liczby zezwoleń
Aplikacje na Androida, które wymagają największej liczby zezwoleń© vocativ.com

Powszechnie z wyjątkowo upierdliwego pod względem wymaganych zezwoleń uważa się Facebooka (39 wymaganych zezwoleń), ale - jak widać - w Google Play można znaleźć apki, które w niczym mu nie ustępują. Prym wiedzie tutaj AntiVirus Security, któremu przed instalacją należy przyznać aż 44 zezwolenia. Akurat ten program dostępu do wielu danych wymaga z oczywistych względów, ale niezbyt korzystnie wypada Viber żądający aż 42 uprawnień. To bardzo dużo jak na komunikator VoIP, bo cechujący się zbliżoną funkcjonalnością Skype wymaga ich 32.

Wśród launcherów największy apetyt na nasze dane ma GO launcher EX (31 zezwoleń) i również w tym przypadku ciężko usprawiedliwić to funkcjonalnością, gdyż multum aplikacji oferuje podobne możliwości.

Na listę załapała się również gra Castle Clash, która koniecznie musi mieć dostęp do znajdujących się w pamięci urządzenia multimediów oraz możliwość dokładnego śledzenia połączeń.

Jeśli zatem troszczycie się o swoją prywatność, wiecie już, jakich aplikacji najlepiej unikać.

Źródło: Vocativ

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)