Android będzie musiał zmienić nazwę?

Android będzie musiał zmienić nazwę?

android
android
Katarzyna Pura
02.05.2009 08:50, aktualizacja: 02.05.2009 10:50

Czy internetowy gigant zostanie pozwany do sądu za używanie jako nazwy mobilnego oprogramowania zastrzeżonego znaku towarowego, jakim jest Android? Wszystko jest możliwe...

Czy internetowy gigant [Google] zostanie pozwany do sądu za używanie jako nazwy mobilnego oprogramowania zastrzeżonego znaku towarowego, jakim jest Android? Wszystko jest możliwe...

Może się tak stać, ponieważ Erich Specht prowadzący małą firmę Android Data Corporation żąda 94 milionów dolarów odszkodowania za naruszenie jego znaku towarowego od Google i 46 innych firm, które kiedykolwiek używały terminu "Android", a są to przede wszystkim: Motorola, Qualcomm, Sprint Nextel, T-Mobile, Texas Instruments, Chiny Mobile, Samsung, Telefonica, Toshiba oraz Vodafone.

Dlaczego to wszystko? Ponieważ Specht jest właścicielem praw do znaku towarowego "Android Data".

Prawnik Spechta, Martin Murphy, stwierdził, iż: "Przede wszystkim to jest kradzież nazwy. To jest nasz znak towarowy, a Google używa go tak, jakby był ich". Natomiast rzecznik Google, Andrew Pederson od razu odpowiedział na zarzuty, że roszczenia są nieuzasadnione i będzie bronił swojego stanowiska.

Teraz trochę historii. Specht wniosek o opatentowanie nazwy Android złożył do urzędu w 1998 roku. Specjalizował się wtedy w oprogramowaniu, które miało pomóc w bezpiecznym i wydajnym przesyłaniu danych w sieci. Starał się wtedy o zastrzeżenie nazwy "Android Data" odnoszącej się do komputerowego oprogramowania. Patent uzyskał w 2002 roku.

Google natomiast wnioskował o zastrzeżenie swojego znaku towarowego w grudniu 2007 roku. Urząd Patentowy odrzucił wniosek w lutym 2008 roku ze względu na podobieństwo do znaku towarowego Spechta! Google szybko odwołało się od decyzji twierdząc, że firma Spechta straciła roszczenie do tej nazwy z powodu swojej bezczynności. Odwołanie zostało przez Urząd odrzucone, kolejne próby Google również nie powiodły się.

Prawnik Spechta powiedział, że dopiero teraz wystosowali taki wniosek, ponieważ Specht niedawno dowiedział się o naruszeniu jego znaku towarowego. Usłyszał o urządzeniu mobilnym o nazwie Android, ale dopiero później dowiedział się, że jest to oprogramowanie i właśnie wtedy zaczął myśleć o odszkodowaniu.

Sprawa jest o tyle skomplikowana, że Specht posiada prawa do "Android Data", ale słowo "Data" jest traktowane jako dodatek, i to właśnie "Android" jest najważniejszą, dominującą cząstką tej nazwy.

Chodzi o to, że ludzie mylą dwie marki - Spechta i Google. Murphy stwierdza: "Mój klient [Specht] próbuje sprzedać coś, co wygląda jak podprowadzone Google". Bo to właśnie Android od Google jest bardziej znany...

Specht domaga się wycofania z rynku wszystkich produktów Google Android i zmianą ich nazwy. Mówi również o możliwości ugody - na każdym produkcie Google mogłaby się znaleźć stosowna adnotacja, np.:* "Android jest zarejestrowanym znakiem towarowym Erich Specht/Android Data Corp."* (do tej pory Google opisywało Androida jako znak towarowy firmy Google Inc.).

Zobaczymy jak sprawa się potoczy...

Źródło: Forbes

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)