Android Go, czyli system Google'a w wersji dla budżetowych smartfonów

Android Go, czyli system Google'a w wersji dla budżetowych smartfonów

Google zapowiada Android Go
Google zapowiada Android Go
Mateusz Żołyniak
17.05.2017 21:12, aktualizacja: 19.05.2017 20:45

Google na konferencji I/O 2017 zapowiedziało nową, lżejszą wersję systemu Androida dla niedrogich smartfonów o słabej specyfikacji. Oto, co musicie wiedzieć na temat inicjatywy Android Go.

Google bardzo mocno wspiera program społeczny, który ma zapewnić dostęp do internetu kolejnemu miliardowi użytkowników, co dotyczy głównie mieszkańców takich państw, jak Brazylia czy Indie. Z myślą o nich powstała inicjatywa Android One, która miała zapewnić użytkownikom tanie, ale dobrze działające smartfony.

Kolejnym krokiem Google'a jest projekt Android Go. W jego ramach ma powstać system, który będzie płynnie i sprawnie działał nawet na najtańszych modelach.

System ma działać dobrze na modelach z mniej niż 1 GB RAM-u

Nowy program Google opiera się na trzech głównych filarach, a najważniejszym z nich jest optymalizacja nowych wydań Androida także pod kątem budżetowych urządzeń. Firma ma stworzyć okrojone wydanie systemu z lżejszym interfejsem, które pozbawione będzie niektórych zasobożernych funkcji. Dzięki temu ma on działać na urządzeniach mających 1 GB pamięci RAM i mniej.

Android Go ma lepiej monitorować transfer danych
Android Go ma lepiej monitorować transfer danych

Firma z Mountain View wprowadza również nowy system zarządzania transferem danych, który umożliwi dokładne monitorowanie dostępnych pakietów. Chrome ma do tego w standardzie mieć włączoną opcję oszczędzania danych.

Aplikacje i usługi Google'a w wersja Go

Gigant przygotował też nowe, lżejsze aplikacje, które oszczędzają dane. Jedną z nich jest YouTube Go. Program ten wyświetla pokaz kadrów, aby użytkownik mógł upewnić się, że nie zmarnuje pakietu na filmik, który mu się nie spodoba, a także umożliwia wybór jakości odtwarzania (pokazują ile danych pobierze przy każdej z opcji).

Nowa aplikacja YouTube Go
Nowa aplikacja YouTube Go

Program umożliwia pobieranie wybranych pozycji i oglądanie ich w trybie offline, a nawet udostępnianie pobranych filmów bez wykorzystania pakietu danych. Co oczywiste - wymaga to sparowania obu urządzeń, więc użytkownicy muszą znajdować się obok siebie.

Dedykowana zakładka w Google Play

Ostatnim z elementów programu Android Go dotyczy sklepu Google Play. Będzie on wciąż dawał dostęp do wszystkich aplikacji, ale na słabym sprzęcie ma być dostępna specjalna zakładka. Użytkownicy znajdą w niej te programy, które mają działać na słabych konfiguracjach sprzętowych, jak Facebook Lite.

Google Play ma sugerować, które programy będą działać dobrze na Android Go
Google Play ma sugerować, które programy będą działać dobrze na Android Go

Android Go na urządzeniach Android One

Pierwszym system, który zostanie zoptymalizowany w ramach projektu Android Go będzie najnowsze wydanie oznaczone literą "O". Android dla budżetowych modeli ma zadebiutować w tym roku, ale będzie dostępny tylko dla urządzeń linii Android One. Pozostaje mieć nadzieję, że Google na tym nie skończy.

Skoro firma ma już wprowadzać nieco okrojoną wersję systemu, to może warto, aby część z tych rozwiązań trafiła do budżetowców, które dostępne są na całym świecie, a nie jedynie garstki określonych urządzeń. Nie tylko w Indiach czy Brazylii mieszkają użytkownicy, którzy nie mają pieniędzy na drogie urządzenia, a chcieliby dość komfortowo korzystać z telefonu.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)