Android i iOS w natarciu! Porażka BlackBerry i Windows Phone

O tym, że klasyczne telefony odchodzą do lamusa, wiadomo już od jakiegoś czasu. Najnowsze badania rynku, przeprowadzone przez Net Applications, wskazują kilka innych, istotnych trendów.

iPhone zyskuje, klasyczne telefony tracą (fot. blog.mandalatv.net)
iPhone zyskuje, klasyczne telefony tracą (fot. blog.mandalatv.net)
Kamil Homziak

Badania firmy Net Applications obejmują październik tego roku i dotyczą udziałów mobilnych systemów operacyjnych w globalnym ruchu sieciowym. Uwzględniono również systemy wbudowane oparte na platformie Java, dostępne w zwykłych komórkach i featurephone'ach. Do statystyk wliczono też tablety. Mimo że badania dotyczą tylko wykorzystania przeglądarek w urządzeniach mobilnych i nie odzwierciedlają rzeczywistych udziałów w rynku mobilnych platform, to wskazują kilka ważnych rzeczy.

Po pierwsze, świadczą o znacznym wzroście popularności mobilnego systemu Apple'a w porównaniu z poprzednim miesiącem. Między sierpniem a wrześniem zyskał on zaledwie 1,6%, a miesiąc później (po prezentacji iPhone'a 4S) aż 7%, windując udziały do 61,64% całości rynku. Zyskuje też najgroźniejszy konkurent iOS - Android, ale jego przyrost jest mniej imponujący - z 16,26% do 18,9%.

Systemowi Google'a udało się wyprzedzić telefony określane w zestawieniu jako Java ME, a więc zbudowane na bazie autorskich systemów operacyjnych. Są one wciąż 4 razy bardziej popularne niż odchodzący do lamusa Symbian (odzwierciedlają to także udziały - spadek z 6,12% do 3,48%). Permanentnie w dół pikują także BlackBerry (3,29% -> 2,48%) i Windows Mobile/Phone (0,27% -> 0,2%), które określane są na razie jako ten sam system.

Wzrost iOS i Androida, a także spadek popularności Symbiana nie dziwią, ale malejące udziały BlackBerry OS i Windows Phone już tak. W przypadku terminali RIM można to tłumaczyć ich specyficznym, biznesowym przeznaczeniem. Liczba biznesowych użytkowników w porównaniu ze wszystkimi użytkownikami smartfonów cały czas maleje, a wraz z nią zainteresowanie BB OS.

Prawdziwą porażką są natomiast udziały mobilnych okienek. Biorąc pod uwagę, że w 0,2% zawierają się także udziały słuchawek z Windows Phone 7, można mówić o spektakularnej klapie - w końcu system Microsoftu jest obecny na rynku od roku. Mimo to nadzieje na poprawę sytuacji są spore. Niedawna konferencja Nokia World, podczas której zaprezentowano modele z serii Lumia ,sprawiła, że odżyły nadzieje fanów fińskiej firmy, a liczba osób zainteresowanych Windows Phone może szybko rosnąć.

Źródło: Net ApplicationsBGR

Źródło artykułu:WP Komórkomania
publicystykasmartfonynews
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)