Android i iOS w natarciu! Porażka BlackBerry i Windows Phone

Android i iOS w natarciu! Porażka BlackBerry i Windows Phone

iPhone zyskuje, klasyczne telefony tracą (fot. blog.mandalatv.net)
iPhone zyskuje, klasyczne telefony tracą (fot. blog.mandalatv.net)
Kamil Homziak
02.11.2011 08:00, aktualizacja: 02.11.2011 09:00

O tym, że klasyczne telefony odchodzą do lamusa, wiadomo już od jakiegoś czasu. Najnowsze badania rynku, przeprowadzone przez Net Applications, wskazują kilka innych, istotnych trendów.

Badania firmy Net Applications obejmują październik tego roku i dotyczą udziałów mobilnych systemów operacyjnych w globalnym ruchu sieciowym. Uwzględniono również systemy wbudowane oparte na platformie Java, dostępne w zwykłych komórkach i featurephone'ach. Do statystyk wliczono też tablety. Mimo że badania dotyczą tylko wykorzystania przeglądarek w urządzeniach mobilnych i nie odzwierciedlają rzeczywistych udziałów w rynku mobilnych platform, to wskazują kilka ważnych rzeczy.

Po pierwsze, świadczą o znacznym wzroście popularności mobilnego systemu Apple'a w porównaniu z poprzednim miesiącem. Między sierpniem a wrześniem zyskał on zaledwie 1,6%, a miesiąc później (po prezentacji iPhone'a 4S) aż 7%, windując udziały do 61,64% całości rynku. Zyskuje też najgroźniejszy konkurent iOS - Android, ale jego przyrost jest mniej imponujący - z 16,26% do 18,9%.

Systemowi Google'a udało się wyprzedzić telefony określane w zestawieniu jako Java ME, a więc zbudowane na bazie autorskich systemów operacyjnych. Są one wciąż 4 razy bardziej popularne niż odchodzący do lamusa Symbian (odzwierciedlają to także udziały - spadek z 6,12% do 3,48%). Permanentnie w dół pikują także BlackBerry (3,29% -> 2,48%) i Windows Mobile/Phone (0,27% -> 0,2%), które określane są na razie jako ten sam system.

Wzrost iOS i Androida, a także spadek popularności Symbiana nie dziwią, ale malejące udziały BlackBerry OS i Windows Phone już tak. W przypadku terminali RIM można to tłumaczyć ich specyficznym, biznesowym przeznaczeniem. Liczba biznesowych użytkowników w porównaniu ze wszystkimi użytkownikami smartfonów cały czas maleje, a wraz z nią zainteresowanie BB OS.

Prawdziwą porażką są natomiast udziały mobilnych okienek. Biorąc pod uwagę, że w 0,2% zawierają się także udziały słuchawek z Windows Phone 7, można mówić o spektakularnej klapie - w końcu system Microsoftu jest obecny na rynku od roku. Mimo to nadzieje na poprawę sytuacji są spore. Niedawna konferencja Nokia World, podczas której zaprezentowano modele z serii Lumia ,sprawiła, że odżyły nadzieje fanów fińskiej firmy, a liczba osób zainteresowanych Windows Phone może szybko rosnąć.

Źródło: Net ApplicationsBGR

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)