Ubuntu dla Androida - rewolucyjne czy nie? [wideo]

Ubuntu dla Androida - rewolucyjne czy nie? [wideo]

Ubuntu i Android
Ubuntu i Android
Paweł Żołyniak
23.02.2012 10:10, aktualizacja: 23.02.2012 11:10

Przedwczoraj Canonical zaskoczył mobilny świat, ogłaszając, że Ubuntu zawita do smartfonów z Androidem. Czy jesteśmy świadkami rewolucji?

Gdy Canonical ogłosił swój plan wprowadzenia Ubuntu na kolejne platformy, wiele osób podchodziło do niego sceptycznie, zarzucając, że na rynku mobilnym nie ma miejsca na systemy desktopowe. Niezrażony początkowymi reakcjami Mark Shuttleworth, założyciel firmy, zapowiedział, że do 2015 roku Ubuntu będzie miało 200 milionów użytkowników.

Aby osiągnąć ten cel, rodzina systemu ma się stopniowo powiększać o obsługę kolejnych typów urządzeń. Po niedawnej premierze telewizji Ubuntu TV przyszedł czas na smartfony. Na pierwszą dedykowaną wersję najpopularniejszej dystrybucji GNU/Linux będziemy musieli poczekać do 2014 roku, ale już teraz można korzystać z Ubuntu na smartfonach z Androidem.

Obsługa połączeń głosowych
Obsługa połączeń głosowych

Oryginalny pomysł Brytyjczyków pozwala na współdzielenie przez jedno urządzenie dwóch systemów - Androida i Ubuntu. Słuchawka ze standardowym systemem Google'a po podpięciu monitora i klawiatury zamienia się w pełni funkcjonalny GNU/Linux.

Systemy działają na wspólnym jądrze jednocześnie, a największą zaletą tego rozwiązania jest wzajemny dostęp do danych. Bez zbędnych, dodatkowych działań użytkownik ma zapewniony dostęp do tych samych plików, kontaktów i innych treści wykorzystywanych przez oba OS-y.

Z poziomu "desktopowego" będzie można wykorzystywać wszystkie funkcje telefonu (np. wykonywanie i odbieranie połączeń głosowych oraz wiadomości tekstowych czy używanie aparatu fotograficznego). Rozwiązanie Canonicala pozwala też na uruchamianie aplikacji z Androida bezpośrednio na Ubuntu, a w ostatecznej wersji również programów dedykowanych Ubuntu ARM na systemie Google'a.

Nietrudno zauważyć, że projekt jest przeznaczony dla urządzeń high-endowych. Ubuntu For Android ma wymagać wielordzeniowego procesora oraz obsługi HDMI. Pierwszy warunek jest czysto techniczny - kolejne rdzenie będą obsługiwać dany system. Drugi zaś pozwoli w pełni cieszyć się Ubuntu TV po podłączeniu do telewizora.

Niestety, nie wiadomo, kiedy dokładnie zostanie oficjalnie przedstawiony Ubuntu For Android. Mówi się, że nastąpi to podczas najbliższego MWC w Barcelonie, jednak nie jest pewna informacja. Możemy się spodziewać, że już w najbliższych miesiącach usłyszymy znacznie więcej o tym projekcie.

Ubuntu For Android
Ubuntu For Android

Otwarta pozostaje również kwestia obsługiwanych urządzeń. Brytyjczycy mają przygotować narzędzia dla producentów do łatwej modyfikacji ich Androidów. Ma to pozwolić na łatwą adaptację pomysłu, ale nie jest pewne, ile firm zdecyduje się na taki krok.

Nie wiadomo też, czy możemy się spodziewać dedykowanych urządzeń lub czy będzie można wgrać zmodyfikowane oprogramowanie. Wątpię, aby jakikolwiek obecnie dostępny smartfon otrzymał oficjalną aktualizację. Entuzjaści nowego Ubuntu będą musieli liczyć na odzew społeczności wolnych deweloperów systemu.

Ubuntu For Android - Coming Soon

Canonical promuje swój projekt jako rozwiązanie dla firm, które będą w stanie ograniczyć liczbę urządzeń. Pracownicy używający służbowego smartfona będą mogli go wykorzystywać również jako stacjonarne stanowisko pracy. Czy ten pomysł się sprawdzi? Trudno powiedzieć.

Z pewnością nie wyprze starych dobrych PC z naszego życia, jednak nadaje nowego znaczenia słowu "smartfon". Projekt może być też ważną próbą zaprzyjaźnienia się z klientami i producentami. W świetle nadchodzącego Windowsa 8 już teraz warto zaznaczyć się w świadomości użytkowników, nawiązać współpracę z czołowymi mobilnymi markami oraz rozpocząć tworzenie bazy aplikacji ARM.

Źródło: CanonicalOMGUbuntu!

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)