Android, iOS i Windows Phone - tak wygląda rynek w 2015 roku, a jak będzie za 4 lata?

smartfony
smartfony
Źródło zdjęć: © shutterstock.com
Konrad Błaszak

06.12.2015 23:25, aktual.: 07.12.2015 00:25

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Rynek smartfonów rośnie coraz wolniej i po raz pierwszy wzrost rok do roku spadł poniżej 10%. Czy w 2019 roku będzie jeszcze gorzej?

Firma analityczna IDC regularnie pokazuje liczby dotyczące rynku mobilnego oraz swoje przewidywania na nadchodzące lata. Ostatnio Miron opisał jak wyglądał trzeci kwartał w wykonaniu inteligentnych gadżetów, a teraz do sieci trafiła jeszcze ciekawsza tabela, ponieważ ta dotycząca smartfonów.

Według tych informacji, Android będzie kontrolował 1,161 mld urządzeń, które w tym roku trafią na rynek, co przełożyło się na 81,2% udziałów. Taki rezultat pozwoli osiągnąć wzrost w stosunku do roku poprzedniego na poziomie 9,5%. Drugie miejsce zajmie oczywiście iOS, który pojawi się na 226 mln iPhone'ów. Dzięki temu wynikowi Apple będzie odpowiadać za 15,8% wszystkich dostarczonych produktów i będzie mogło pochwalić się aż o 17,3% lepszym rezultatem niż w 2014. Warto w tym miejscu przypomnieć, że mimo mniejszych udziałów, osoby posiadające urządzenia firmy z Cupertino wydają więcej pieniędzy w sieci.

Podium zamknie Windows Phone, który będzie odpowiadać za 2,2% rynku. Jest to wynik słabszy niż chociażby w trzecim kwartale zeszłego roku, gdzie miał on jeszcze całe 3%. Liczba sprzedanych urządzeń oczywiście również nie jest oszałamiająca, ponieważ wyniesie tylko 31,3 mln, ale najbardziej bolesne dla fanów systemu Microsoftu jest co innego. Względem roku poprzedniego te liczby są mniejsze o 10,2%.

Inne systemy trafią na 11,3 mln smartfonów, co przełoży się na 0,8% udziałów i spadek w stosunku do 2014 o 16,8%. Łącznie na rynek trafi 1,429 mld urządzeń co jest oszałamiającym wynikiem, ale po raz pierwszy wzrost ten był jednocyfrowy i wyniósł jedynie 9,8%. Takie spowolnienie spowodowane jest głównie tym, że w krajach bardziej rozwiniętych oraz Chinach kupuje się mniej smartfonów. Po drugiej stronie jest region MEA (Bliski Wschód i Afryka), gdzie w 2015 roku zainteresowanie klientów będzie większe o niemal 50%. Dzięki takim wynikom można mieć nadzieję, że będzie pojawiać się coraz więcej tanich urządzeń z mocną specyfikacją, ponieważ producenci jeszcze zacieklej będą musieli walczyć o uwagę klientów.

IDC postanowiło podzielić się także swoimi przewidywaniami na rok 2019.

Rynek smartfonów z podziałem na systemy mobilne w 2015 i 2019
Rynek smartfonów z podziałem na systemy mobilne w 2015 i 2019© idc.com

Z przewidywań analityków wynika, że za cztery lata to nadal Android będzie liderem i może on jeszcze poprawić swoją pozycję. Dzięki temu, że aż 1,538 mld urządzeń będzie pracować pod jego kontrolą, udział wyniesie 82,6%, czyli o 1,4 punktu procentowego więcej niż jest dotychczas. Średni roczny wzrost w ciągu tych pięciu lat ma wynieść dla systemu Google'a 7,7 procent (4,5% w stosunku do 2018). Nie zmieni się również drugie miejsce i tam cały czas będzie Apple, które w 2019 roku dostarczy prawdopodobnie 263 miliony smartfonów, co pozwoli osiągnąć 14,1 procent rynku. Jest to wynik słabszy niż obecnie, ale i tak średni roczny w przez 5 lat będzie wynosić 6,5% (3,1% względem 2018).

Trzecie miejsce standardowo już zajmie system Microsoftu, który do tego czasu będzie widnieć pod nazwą Windows 10 Mobile. Sprzedaż oraz udział na świecie nadal nie mają być oszałamiające, ponieważ wyniosą odpowiednio 43,6 mln oraz 2,3%. Co ciekawe mimo dość małego, bo 4,5-procentowego wzrostu w ciągu pięciu lat, patrząc na 2018 będzie on lepszy o całe 11,3%. Ciężko powiedzieć z czego to będzie wynikać, ale może dopiero za kilka lat nastąpi moda na posiadanie słuchawki z mobilnymi okienkami i Microsoft zacznie piąć się w górę. Na razie nic nie wskazuje na to, żeby stało się to w najbliższych kwartałach.

W 2019 na rynek trafi 17,1 mln smartfonów z innymi systemami, co będzie oznaczać 0,9% całości. W ciągu 5 lat wzrost ma być większy niż w przypadku WP i wyniesie 4,7 procent, a w stosunku do 2018 będzie on na poziomie 6,5%, czyli pokona pod tym względem zarówno iOS-a, jak i Androida. Łącznie trafi 1,862 mld słuchawek, czyli o 4,7 procent więcej niż w poprzednim roku. Średnio przez 5 lat będzie lepiej o 7,4%.

Wygląda na to, że w najbliższych latach rynek wiele się nie zmieni i nadal rządzić będzie Android, a drugie miejsce zajmować będzie iOS, którego pozycja przez nikogo nie będzie zagrożona. Ciekawie moim zdaniem prezentują się przewidywania na rok 2019, ponieważ według nich największy wzrost w stosunku do 2018 zaliczy mobilny Windows oraz mniej popularne systemy mobilne. Jeśli potwierdziłyby się takie założenia, może to oznaczać, że ludziom powoli zacznie nudzi się liderująca dwójka i coraz chętniej będą szukać alternatyw. Szczególnie dla systemu Microsoftu byłaby to świetna wiadomość, ale nie wiadomo czy przez te kilka lat będzie on w ogóle jeszcze istnieć.

Źródło: IDC via phonearena.com

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Komentarze (0)