Android - statystyki na marzec 2016. Lollipop w końcu jest najpopularniejszą wersją systemu

Android - statystyki na marzec 2016. Lollipop w końcu jest najpopularniejszą wersją systemu

Android
Android
Źródło zdjęć: © Google
Konrad Błaszak
09.03.2016 09:12, aktualizacja: 09.03.2016 10:21

Androida 6.0 Marshmallow nadal można znaleźć na nielicznych smartfonach, ale w stosunku do zeszłego miesiąca jego udziały urosły o prawie 100 proc. Poza tym w nowych statystykach, KitKat w końcu spadł z tronu i nie jest już najpopularniejszą wersją systemu Google'a.

Marshmallow ruszył z kopyta?

W zeszłym miesiącu Android 6.0 miał 1,2 proc. rynku, a teraz ma 2,3 proc. Dane były zbierane przez tydzień i cały proces zakończył się 7 marca. Producenci w końcu zaczynają powoli aktualizować swoje urządzenia i zapewne w najbliższych kilku miesiącach sporo użytkowników dostanie "piankę". Patrząc przez pryzmat tego, że minęło już prawie pół roku od oficjalnej premiery tego systemu, wyniki nadal nie są zadowalające i pisałem podobnie miesiąc wcześniej.

Statystyki Androida w marcu 2016
Statystyki Androida w marcu 2016© Google

Lollipop w końcu liderem Androida

Bez wątpienie pozytywną wiadomością jest to, że Android Lollipop (5.0 i 5.1) w końcu wskoczył na tron i jest najpopularniejszą wersją systemu Google'a. Miesiąc temu był za KitKatem, a teraz ma 36,1 procent rynku i nie znacznie wyprzedza byłego lidera (34,3 proc.). Jest to dobra wiadomość, chociażby dla bezpieczeństwa użytkowników, ponieważ wiele zagrożeń jest groźnych tylko dla starszych wersji.

Kolejne miejsca są bez większych zaskoczeń, ponieważ nadal mocny jest JellyBean (łącznie 22,3 proc.), a poprzednie warianty tej platformy nie mają już większego znaczenia.

Windows 10 Mobile lepszy niż Android?

Przy tej okazji chciałem jeszcze przypomnieć, że kilka miesięcy temu bardzo chwaliłem mobilnego Windowsa. Zarówno fakt, że użytkownicy chętnie sięgają po 10-tkę w wersji dla deweloperów oraz przecieki dotyczące sposobu aktualizacji, które pomijają operatorów, dzięki czemu osoby korzystające z Windows Phone'a będą mogły wcześniej cieszyć się nowymi wersjami systemu.

Niestety Microsoft nie okazał się taki idealny. Ciągłe przekładanie oficjalnego debiutu Windowsa 10 Mobile na starszych słuchawkach oraz fakt, że sam system jest bardzo niedopracowany, to nie jest dobra konkurencja dla Androida. Kilka miesięcy temu powiedziałbym, że pod względem aktualizacji Google jest daleko w tyle za Microsoftem, a teraz uważam, że obydwie firmy wykonują bardzo złą robotę, tylko na różne sposoby.

Cóż, pod względem aktualizacji, Apple jest chyba niedoścignionym wzorem.

Źródło: Google via GSMArena

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)