Android N Developer Preview oficjalnie. Poznaj nowe funkcje systemu Google'a

Nie musimy czekać do konferencji Google I/O, aby dowiedzieć się jakie nowości pojawią się w kolejnej wersji systemu firmy z Mountain View. Dzięki wydanemu właśnie Android N Developer Preview poznaliśmy już część z nich.

Android N Developer Preview oficjalnie. Poznaj nowe funkcje systemu Google'a
Mateusz Żołyniak

09.03.2016 | aktual.: 10.03.2016 12:42

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Niedawno Konrad podsumował plotki dotyczące zmian, jakie wprowadzać ma Android N. Już teraz mamy okazję do ich weryfikacji, dzięki wydaniu Android N Developer Preview, które Google udostępniło posiadaczom modeli Nexus 6, Nexus 5X, Nexus 6P, Nexus Player, Nexus 9 i Pixel C.

Jest i dzielenie ekranu

Kluczową nowością w systemie ma być usprawniona wielozadaniowość. Pewne jest już, że Android N będzie umożliwiał dzielenie ekranu na dwie części, na których można otwierać różne aplikacje. Funkcja działać ma niemal identycznie, jak rozwiązanie znane z telefonów Galaxy Samsunga. Tryb podzielonego ekranu ma być uruchamiany z poziomu przełącznika aplikacji.

Dzielenie ekranu w Androidzie N
Dzielenie ekranu w Androidzie N

Funkcja będzie działać ze wszystkimi programami, których twórcy zadbają o dodanie odpowiedniego atrybutu manifestu (nazwa to: android:resizableActivity). Nie powinna więc wymagać wprowadzania drastycznych zmian w kodzie aplikacji.

Android N Developer Preview - przełącznik zadań
Android N Developer Preview - przełącznik zadań

Google ma dodać również opcję "picture-in-picture". Umożliwi ona uruchamiania programów w małych okienkach, które można będzie najprawdopodobniej umieszczać w różnych częściach ekranu (przydatne głównie na tabletach).

Odświeżony panel powiadomień i inne nowości

Android N - nowy panel powiadomień
Android N - nowy panel powiadomień© google

Kolejne zmiany, o których mówi się już od dawna, dotyczą panelu powiadomień. Element ten będzie teraz wypełniał całą szerokość ekranu, a poszczególne wiadomości będą oddzielone jedynie cienką linią. Użytkownicy z poziomu panelu będą mogli szybko odpowiadać na wiadomości czy maile bez otwierania odpowiedniej aplikacji, a notyfikacje z poszczególnych programów będą zbierane w stosy (rozsuwane po kliknięciu).

Android N - Data Saver
Android N - Data Saver

Google przygotowało sporo mniejszych zmian, które mają usprawnić działanie systemu. Wśród nich można będzie znaleźć m.in.:

  • ulepszony tryb drzemki (Doze), który może być teraz aktywowany, gdy ekran urządzenia jest wygaszony (powiadomienia będą przekazywać jedynie kluczowe aplikacje);
  • usprawnienia w Project Svelte, dzięki którym Android będzie działał płynniej i szybciej na urządzeniach o słabszej specyfikacji niż poprzednia edycja;
  • Data Saver - nowa funkcja, której zadaniem będzie zmniejszanie zużycia danych, które pobierają pracujące w tle aplikacje;
  • wbudowaną opcję blokowania wybranych numerów;
  • możliwość korzystania z dodatkowych skrótów w panelu szybkich ustawień, które przygotowywane są przez producentów i inne firmy (dzięki nowemu Quick Settings Tile API).

Google od Androida N ma przejść do tego na OpenJDK, które wspiera Java 8. Rezygnacja z Apache Harmony ma umożliwić rozwiązanie sporów z firmą Oracle. Gigant w nowej wersji systemu wykorzystywać ma kompilator Jack.

Mogą być jeszcze niespodzianki

Zmiany, jakie pojawiły się w Android N Developer Preview, nie rzucają na kolana. Google dodało funkcję dzielenia ekranów, którą mają już Windows i iOS, a zmiany w centrum powiadomień to raczej kosmetyka. Firma nie zawsze jednak w wersji dla deweloperów dodaje wszystkie nowości, które trafiają potem do nowego wydania systemu. Można liczyć, że tym razem będzie podobnie, a na konferencji Google I/O przedstawiciele firmy zaskoczą czymś jeszcze.

Otwartą kwestią wciąż pozostaje też nazwa nowej wersji platformy, chociaż tu z pomocą przyszedł Hiroshi Lockheimer (SVP for Android, Chrome OS and Chromecast). Na pytanie o znaczenie literki "N" odpowiedział krótko - "nut tellin".

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Komentarze (0)