Android N Developer Preview 2 - co nowego?
Gdy Google udostępnił deweloperskie wydanie Androida N, można było przypuszczać, że w kwestii wyglądu i funkcji gigant nie powiedział jeszcze ostatniego słowa. Oto pierwsza porcja zmian.
Nową wersję testową mogą pobrać użytkownicy Nexusów 5X, 6P, 6 i 9, tabletu Pixel C oraz smartfona General Mobile 4G z linii Android Now. Głównymi nowościami pochwalił się sam Google, a kilka dodatkowych wygrzebał serwis Android Police.
Nowy wygląd folderów
Zdania na temat tego elementu interfejsu są wyjątkowo mocno podzielone. Mnie nowy wygląd się podoba, lecz - jak słusznie zauważył Chris Lacy - szkoda, że projektanci zastosowali zupełnie inne tło w zamkniętych i otwartych folderach. Całkowicie się to ze sobą gryzie.
Skrót do kalkulatora w panelu powiadomień
Android N pozwoli deweloperom umieszczać w panelu powiadomień własne skróty. W ramach demonstracji możliwych zastosowań Google wpakował tam kalkulator.
Android N Preview 2 features a Clear All button for Recents
Ta funkcja od dawna dostępna jest w większości nakładek, ale w czystym Androidzie dotychczas jej nie było.
Wsparcie dla technologii Vulkan
Vulkan API to nowe rozwiązanie Khronos Group (firma odpowiadająca za OpenGL), które ma być alternatywą dla DirectX 12. Vulkan to w pełni otwarte, wieloplatformowe i niezależne od systemu API dla grafiki 3D, które ma umożliwić niskopoziomowy dostęp do sprzętu. W teorii daje możliwość zmniejszenia opóźnień i lepszego wykorzystania potencjału sprzętu, co przełoży się na bardziej wydajne przetwarzanie grafiki 3D w grach (bez większego zaangażowania CPU).
Skróty odpowiedzialne za wykonywanie konkretnych działań
Z aplikacjami będzie można powiązać skróty, które będą przyspieszać wykonywanie różnych czynności. Przykładowo z nawigacją powiązany może być skrót odpowiedzialny za uruchomienie nawigacji i wyświetlenie trasy do miejsca zamieszkania. Jedna z fajniejszych funkcji, którą doskonale znają użytkownicy modeli S7 edge i S6 edge z Androidem 6.0.
Co poza tym?
Pojawiły się również nowe emoji ze wsparciem dla Unicode 9.0 oraz - oczywiście - poprawki dotychczasowych błędów.
Należy pamiętać, że w dalszym ciągu mówimy o wersji rozwojowej. Nie wiadomo, czy każda z wprowadzonych nowości przetrwa w niezmienionej formie do dnia premiery finalnej wersji systemu, która ma się odbyć latem.