Android N Developer Preview 2 - co nowego?

Android N Developer Preview 2 - co nowego?
Miron Nurski

14.04.2016 08:59, aktual.: 18.04.2016 10:07

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Gdy Google udostępnił deweloperskie wydanie Androida N, można było przypuszczać, że w kwestii wyglądu i funkcji gigant nie powiedział jeszcze ostatniego słowa. Oto pierwsza porcja zmian.

Nową wersję testową mogą pobrać użytkownicy Nexusów 5X, 6P, 6 i 9, tabletu Pixel C oraz smartfona General Mobile 4G z linii Android Now. Głównymi nowościami pochwalił się sam Google, a kilka dodatkowych wygrzebał serwis Android Police.

Nowy wygląd folderów

Obraz
© androidpolice.com

Zdania na temat tego elementu interfejsu są wyjątkowo mocno podzielone. Mnie nowy wygląd się podoba, lecz - jak słusznie zauważył Chris Lacy - szkoda, że projektanci zastosowali zupełnie inne tło w zamkniętych i otwartych folderach. Całkowicie się to ze sobą gryzie.

Obraz
© @chrislacy (Twitter)

Skrót do kalkulatora w panelu powiadomień

Obraz
© androidpolice.com

Android N pozwoli deweloperom umieszczać w panelu powiadomień własne skróty. W ramach demonstracji możliwych zastosowań Google wpakował tam kalkulator.

Android N Preview 2 features a Clear All button for Recents

Ta funkcja od dawna dostępna jest w większości nakładek, ale w czystym Androidzie dotychczas jej nie było.

Wsparcie dla technologii Vulkan

Vulkan API to nowe rozwiązanie Khronos Group (firma odpowiadająca za OpenGL), które ma być alternatywą dla DirectX 12. Vulkan to w pełni otwarte, wieloplatformowe i niezależne od systemu API dla grafiki 3D, które ma umożliwić niskopoziomowy dostęp do sprzętu. W teorii daje możliwość zmniejszenia opóźnień i lepszego wykorzystania potencjału sprzętu, co przełoży się na bardziej wydajne przetwarzanie grafiki 3D w grach (bez większego zaangażowania CPU).

Skróty odpowiedzialne za wykonywanie konkretnych działań

Z aplikacjami będzie można powiązać skróty, które będą przyspieszać wykonywanie różnych czynności. Przykładowo z nawigacją powiązany może być skrót odpowiedzialny za uruchomienie nawigacji i wyświetlenie trasy do miejsca zamieszkania. Jedna z fajniejszych funkcji, którą doskonale znają użytkownicy modeli S7 edge i S6 edge z Androidem 6.0.

Co poza tym?

Pojawiły się również nowe emoji ze wsparciem dla Unicode 9.0 oraz - oczywiście - poprawki dotychczasowych błędów.

Obraz

Należy pamiętać, że w dalszym ciągu mówimy o wersji rozwojowej. Nie wiadomo, czy każda z wprowadzonych nowości przetrwa w niezmienionej formie do dnia premiery finalnej wersji systemu, która ma się odbyć latem.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)