Koniec pewnej epoki. Więcej internautów używa Androida niż Windowsa

Koniec pewnej epoki. Więcej internautów używa Androida niż Windowsa

Koniec pewnej epoki. Więcej internautów używa Androida niż Windowsa
Miron Nurski
04.04.2017 10:20, aktualizacja: 04.04.2017 12:20

Andoid stał się właśnie najpopularniejszym systemem operacyjnym wśród internautów na świecie.

Jak wynika z danych zebranych przez firmę StatCounter, która gromadzi dane na temat ruchu za pośrednictwem 2,5 miliona stron internetowych, w marcu 2017 roku najpopularniejszym systemem operacyjnym wśród internautów był Android. Zielony system odpowiadał za 37,93 proc. ruchu w sieci. W przypadku Windowsa było to 37,91 proc. Pod uwagę brano smartfony, komputery, tablety i konsole.

Najpopularniejsze systemy operacyjne na świecie; marzec 2017
Najpopularniejsze systemy operacyjne na świecie; marzec 2017© statcounter.com

Globalna przewaga Androida jest niewielka, bo mówimy raptem o 0,02 p. proc. Tendencja jest jednak wzrostowa. Jeszcze w lutym to Windows miał 1,17 proc. przewagi.

W Polsce przepaść jest jeszcze większa. W naszym kraju Android odpowiada za niemal 55 proc. ruchu, a Windows za nieco ponad 39 proc. Jak widać, znacznie chętniej przeglądamy sieć na telefonie niż na komputerze.

Najpopularniejsze systemy operacyjne w Polsce; marzec 2017
Najpopularniejsze systemy operacyjne w Polsce; marzec 2017© statcounter.com

Pięć lat temu coś takiego byłoby nie do pomyślenia

Przenieśmy się do 2012 roku. Na rynek trafiają Galaxy S III, LG Swift G, Nexus 4 oraz iPhone 5. Nie było to znowu tak dawno, prawda? A jednak internetowy świat wyglądał zupełnie inaczej.

Najpopularniejsze systemy operacyjne na świecie; marzec 2012
Najpopularniejsze systemy operacyjne na świecie; marzec 2012© statcounter.com

Skąd taka przepaść? Pięć lat temu Android był już bardzo popularny, ale ludzie niechętnie wykorzystywali swoje telefony do korzystania z sieci. Transfer danych był wówczas drogi, a komfort surfowania na budżetowym urządzeniu z Androidem tragiczny.

Z roku na rok to się zmienia. Duże pakiety danych są obecnie tanie jak barszcz, a do komfortowego przeglądania sieci wystarczy nawet telefon za mniej niż 500 zł.

Koniec pewnej epoki

Myślę, że przez wiele osób desktopowy internet wciąż postrzegany jest jako ten ważniejszy. Pora zmienić nastawianie, bo teraz rządzą urządzenia mobilne. Obecnie to pecet jest przedłużeniem smartfona, a nie odwrotnie.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)