Tanio, taniej, Android One. Smartfony z aktualizacjami Google'a będą jeszcze przystepniejsze

Moneta
Moneta
Źródło zdjęć: © Shutterstock
Miron Nurski

10.08.2015 11:58, aktual.: 10.08.2015 13:58

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Android One to przygotowana przede wszystkim z myślą o krajach rozwijających się seria niedrogich smartfonów z solidnym wsparciem aktualizacyjnym ze strony Google'a. Dotychczas "niedrogie" oznaczało ceny oscylujące w granicach 400 zł, ale firma nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa.

Smartfony Android One pierwszej generacji oferowały 4,5-calowe ekrany o rozdzielczości 854 x 480, 4-rdzeniowe układy MediaTeka, 1 GB pamięci operacyjnej oraz - przede wszystkim - najświeższą wersję Androida z zagwarantowanymi szybkimi aktualizacjami. Przy takim wyposażeniu wspomniane ~400 zł wydaje się bardzo atrakcyjną kwotą, ale - jak zauważa cytowany przez Financial Times Rajan Anandan z Google'a - w Indiach najpopularniejsze smartfony kosztują 2000-3000 rupii indyjskich (120-180 zł), więc wspomniane produkty nie mają szans na całkowite zdominowanie rynku. Jak gigant ma zamiar uporać się z tym problemem? Oczywiście celując właśnie w tę półkę cenową.

Zadanie Google'a polegać będzie na przygotowaniu listy komponentów, które wykorzystane przez partnerów będą mogły zagwarantować niskie ceny oraz satysfakcjonujące działanie. Nie oszukujmy się - za mniej niż 200 zł nie możemy oczekiwać cudów, ale dotychczas wyszukiwarkowy koncern dbał o to, by urządzenia z linii Android One działały przyzwoicie. Jeśli to się nie zmieni, a nowe słuchawki zaoferują niezamulający interfejs z dostępem do przeglądarki, podstawowych społecznościówek i komunikatorów, producenci tzw. feature phone'ów czy też Microsoft ze swoimi tanimi Lumiami będą mieli się czego bać.

Program Android One za sprawą modelu Karbonn Sparkle V zawitał także do Polski, więc niewykluczone, że ujrzymy u nas również jakiegoś przedstawiciela nowej, tańszej serii. Oczywiście nad Wisłą zapotrzebowanie na aż tak tanie urządzenia nie jest tak wielkie jak w Indiach, ale przyzwoicie działający i pobłogosławiony przez Google'a smartfon z Androidem za ok. 200 zł mógłby być dobrą opcją chociażby dla dziecka.

Sparkle V
Sparkle V© Karbonn

Przypomnę jeszcze, że dopiero co rodzina Android One została zasilona przez mocniejszy model Lava Pixel V1 z 5,5-calowym ekranem HD i metalową obudową. Najwidoczniej gigant z Mountain View jest zdeterminowany, by szczelnie wypełnić cały segment low-endów.

Źródło: Financial Times

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)