Google podsumowuje pierwszy rok Androida Pay w Polsce. Firma ma powody do zadowolenia
Usługa Android Pay wystartowała w Polsce w połowie listopada 2016, więc dopiero co obchodziła swoje pierwsze urodziny. Z tej okazji Google postanowił przygotować małe podsumowanie.
20.11.2017 | aktual.: 20.11.2017 17:06
Sam debiut platformy Android Pay był raczej skromny; na start korzystać z niej mogli klienci raptem 3 polskich banków. Usługa sama w sobie także zresztą dopiero raczkowała; wówczas płacić można było tylko telefonem, a wsparcie dla smartwatchów - które są w mojej opinii o wiele wygodniejszym środkiem płatniczym - pojawiło się wiele tygodni później.
Przez pierwszych kilka miesięcy mogło się wydawać, że Google w związku z Androidem Pay w Polsce nie ma zbyt ambitnych planów. Wiosną 2017 roku firma ruszyła jednak z kopyta, a grono partnerów zaczęło się poszerzać. I mowa tu nie tylko o bankach, ale i popularnych na naszym rynku usługach takich jak Uber, Allegro, SkyCash, iTaxi czy Pyszne.pl.
Choć do płacenia telefonem w sklepie jestem nastawiony sceptycznie, bo zazwyczaj wygodniej jest mi użyć karty płatniczej, nie mogę nie pochwalić Google'a za rozmach z jakim wziął się za podbój serc polskich klientów. Obecnie możliwości tej usługi znacznie wykraczają poza płatności zbliżeniowe. Dzięki sporej liczbie partnerów, Android Pay pozwala także płacić online za zakupy, jedzenie i bilety kolejowe czy przechowywać kupony lojalnościowe.
Nie można też zapomnieć o promocjach. Klienci Banku Zachodniego WBK i Alior Banku dokonując płatności z użyciem Androida Pay gromadzą punkty, które można następnie zamienić na nagrody. W aplikacji pojawiły się też animowane figurki bohaterów filmu "Liga Sprawiedliwości" do kolekcjonowania.
#Protip: informacje o aktualnych promocjach dla użytkowników Androida Pay znajdziecie tutaj.
Android Pay - liczba użytkowników w Polsce
W podsumowaniu Google'a zabrakło niestety oficjalnej informacji na temat liczby aktywnych użytkowników. Jak jednak wynika z raportu przygotowanego przez serwis Cashless.pl, we wrześniu liczba osób korzystających w Polsce z Androida Pay przekroczyła 150 000.
Dla porównania w czerwcu było to 75 000 osób, a w marcu 25 000. Liczba polskich użytkowników Androida Pay rośnie więc niemal w postępie geometrycznym. A Google nie powiedział jeszcze ostatniego słowa, bo w kolejce do wdrożenia tej usługi stoją już następne banki.
Pierwszy rok Androida Pay w Polsce Google może uznać za udany. Można bezpiecznie założyć, że kolejny będzie jeszcze lepszy.