Android pobije system Apple'a na kolejnym polu? Wiele na to wskazuje

Android pobije system Apple'a na kolejnym polu? Wiele na to wskazuje

Google Play
Google Play
Źródło zdjęć: © DEPOSITPHOTOS.COM/YMGERMAN
Mateusz Żołyniak
31.03.2017 14:17, aktualizacja: 31.03.2017 16:17

W tym roku użytkownicy androidów po raz pierwszy mogą wydać na aplikacje mobilne więcej pieniędzy niż koledzy, którzy korzystają ze sprzętu Apple'a. Czy oznacza to, że system Google'a jest teraz tym bardziej opłacalnym dla deweloperów? Niekoniecznie...

Użytkownicy Androida wreszcie zaczną wydawać więcej

Gigant z Cupertino może pochwalić się nie tylko tym, że zarabia najwięcej na sprzedaży smartfonów, ale i zgarnia największe zyski ze sprzedaży aplikacji. Już niebawem może się to jednak zmienić, a przynajmniej to sugeruje raport firmy analitycznej App Annie, która zajmuje się głównie rynkiem aplikacji.

Można w nim przeczytać, że Apple może w tym roku liczyć na zysk ze sprzedaży aplikacji w App Store na poziomie 40 mld dol., co będzie wynikiem o 6 mld dol. lepszym niż w roku 2016. Zyski ze sprzedaży aplikacji w Google Play mają z kolei sięgnąć 21 mld. dol. Sporo mniej, ale należy pamiętać, że Android to nie tylko sklep firmy z Mountain View.

App Annie wskazuje, że gdy do wyniku doda się wydatki osób korzystających z innych sklepów, jak np. firm Samsung czy Amazon, to użytkownicy androidów łącznie mogą wydać nawet 41 mld dol. Jeżeli dane się potwierdzą, to po raz pierwszy w historii system Google'a będzie bardziej dochodowy niż ten Apple'a.

App Store wciąż jest jednak lepszym wyborem dla twórców aplikacji

Wynik ten to efekt dominacji Androida na rynku mobilnym. Posiadacze opartych na nim urządzeń może i mniej chętnie kupują płatne aplikacje czy korzystają z opcji wbudowanych mikropłatności, ale sama ich liczba sprawia, że wydają więcej niż użytkownicy iOS.

Zyski na globalnym rynku ze sprzedaży aplikacji mobilnych w roku 2016 i prognozy na lata 2017 i 2021
Zyski na globalnym rynku ze sprzedaży aplikacji mobilnych w roku 2016 i prognozy na lata 2017 i 2021© appannie

Apple na pojedynczym pobraniu program wciąż zarabia dużo więcej, a co za tym idzie - twórcy aplikacji mogą liczyć na większy zysk. Dobrze obrazuje to fakt, że App Store generuje dwa razy więcej pieniędzy niż Google Play przy czterokrotnie mniejszej liczbie pobrań aplikacji.

Powodem do zadowolenie dla Apple'a mogą być też prognozy na najbliższe pięć lat. App Annie wskazuje, że App Store pozostanie sklepem generującym najwięcej dochodów z szeroko rozumianej sprzedaży aplikacji, a zysk w 2021 roku może sięgnąć ponad 60 mld dol.

Wszyscy będziemy wydawać coraz więcej

Raport wskazuje do tego, że w ciągu najbliższych lat zaczniemy wydawać jeszcze więcej na aplikacje mobilne. Firmy w 2016 roku zarobiły na tym polu 61,8 mld dol., a w tym roku ma być to już 82,2 mld dol. W 2021 roku uda się podwoić wynik z ubiegłego roku - zysk szacowany jest na 139,1 mld dol.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)