Android Wear - idea jest świetna, ale trzeba będzie jeszcze poczekać

Android Wear - idea jest świetna, ale trzeba będzie jeszcze poczekać

Android Wear - idea jest świetna, ale trzeba będzie jeszcze poczekać
Mateusz Żołyniak
25.06.2014 18:25, aktualizacja: 26.06.2014 13:08

Zegarki z Androidem Wear nieprędko pojawią się na naszym rynku. Szkoda, bo system prezentuje się lepiej, niż można było sądzić po wcześniejszej prezentacji.

Android Wear ma interfejs zbliżony do tego w smartfonach i tabletach ( Material Design z Android L). Zegarkowy OS synchronizuje dane z innymi urządzeniami i wyświetla informacje kontekstowo.

Idea Androida Wear - o czym wiadomo od dawna - kręci się wokół usługi Google Now. Dane z usługi na ekraniku zegarka będą wyświetlane w zależności od sytuacji. Google Now będzie brać pod uwagę zarówno dane o lokalizacji, godzinie czy otoczeniu, jak i informacje wyciągnięte z kalendarza czy wiadomości email. Android Wear będzie oczywiście wyświetlał powiadomienia z telefonu (wiadomości, SMS-y, maile).

Obraz

System pozwoli na błyskawiczne synchronizowanie danych między różnymi urządzeniami. Oznacza to, że odznaczone na zegarku karty nie będą pojawiać się na innych urządzeniach.

Ważne jest to, że zegarki Google'a będzie można obsługiwać za pomocą poleceń głosowych. Dotyczy to nie tylko prostego wyszukiwania, ale też - tak jak w Siri czy Cortanie - bardziej złożonych czynności. Możliwe będzie więc głosowe sterowanie odtwarzaczem audio w telefonie czy dodawanie nowych zadań/przypomnień do kalendarza Google'a.

Google Now
Google Now

Google przygotował zestaw nowych API, które mają pozwalać na stałe zwiększanie funkcjonalności zegarków z Androidem Wear. Producenci będą mogli instalować w swoich urządzeniach sensory, które będą potem wykorzystywane przez deweloperów.

Jeszcze ciekawsze są zapowiedzi możliwości kontroli poszczególnych programów z poziomu zegarka z Androidem Wear. Będzie można uruchamiać niektóre funkcje aplikacji bez konieczności wyciągania telefonu z kieszeni. Możliwe będzie więc powtórzenie ostatniego zamówienia i potwierdzenie płatności w aplikacji do zamawiania pizzy.

Obraz

Android Wear w pierwszej kolejności trafi na pokład trzech zegarków: LG G Watch, Moto 360 oraz Gear Live. Więcej noszonych gadżetów na platformie Google'a ma pojawić się jesienią, kiedy to zadebiutuje Android L.

Wtedy też dowiemy się, jakie faktycznie są możliwości zegarków z Androidem Wear. Pewne jest, że system ma potencjał. Pytanie tylko, czy deweloperzy będą potrafili go wykorzystać.

Wpis powstał we współpracy z:

Obraz
Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)