Androidy z układami Intela coraz bliżej
O tym, że Intel planuje zawojować rynek smartfonów z Androidem, pisaliśmy już prawie 2 miesiące temu. Teraz ujawniono nieco więcej szczegółów na ten temat.
O tym, że Intel planuje zawojować rynek smartfonów z Androidem, pisaliśmy już prawie 2 miesiące temu. Teraz ujawniono nieco więcej szczegółów na ten temat.
Już w przyszłym roku należy się spodziewać smartfonów i tabletów wyposażonych w tandem Android 4.0 Ice Cream Sandwich + procesor Intel Atom o nazwie kodowej Medfield. Amerykański gigant na rynku układów scalonych pochwalił się, że doprowadzenie do poprawnej współpracy z najnowszą wersją systemu Google'a zajęło mu zaledwie jeden dzień (wszystko działało następnego dnia po udostępnieniu kodu źródłowego Ice Cream Sandwich).
Obecnie Intel oraz producenci urządzeń pracują nad optymalizacją Androida tak, aby był on kompatybilny z innymi układami Medfield. Firma ściśle współpracuje też w tym zakresie z Google'em. Zachowana będzie kompatybilność wstecz z Androidem 2.3 (Gingerbread) i 3.0 (Honeycomb). Na niedawnej konferencji Intel Developer Forum pokazano smartfona i tablet z układami Medfield działające na wymienionych platformach. Intel robi zatem wszystko, aby zaistnieć na dynamicznie rozwijającym się rynku. Chce też przekonać producentów, że wcale nie są skazani na układy ARM.
Zupełnie inne plany ma natomiast grupa hobbystów, którzy starają się dopasować system Google'a do architektury x86. Stworzyli oni otwarty projekt pod nazwą Android-X86 i, między innymi dzięki wsparciu AMD, udało im się już uruchomić na tej platformie tablet. Starali się oni też o pomoc Intela, ale zignorował on prośby, tłumacząc to troską o fragmentację Androida.
Wyraźnie widać, że do rodziny producentów podzespołów kompatybilnych z Androidem już niedługo dołączy kolejny gracz, i to potężny. Czy zagrozi on rywalom, w tym wciąż najpopularniejszym układom Qualcomm Snapdragon? Niewykluczone, wiele z pewnością będzie zależało od ceny i wydajności. Wiadomo, że taka sama liczba megaherców niekoniecznie oznacza jednakową wydajność...
Źródło: PC World