Aparat Cardboard to darmowa aplikacja Google'a, która zamieni Twój telefon w aparat VR. Jest świetna!

Aparat Cardboard to darmowa aplikacja Google'a, która zamieni Twój telefon w aparat VR. Jest świetna!04.12.2015 14:15
Panorama i smartfon
Panorama i smartfon
Źródło zdjęć: © Shutterstock

Oj, dawno nie widziałem aplikacji, która zrobiłaby na mnie takie wrażenie.

Google poczynił właśnie duży krok w popularyzacji swoich smartfonowych gogli VR Cardboard. Jego najnowsza aplikacja na Androida - Aparat Cardboard - pozwala na robienie 360-stopniowych panoram, które można następnie oglądać w wirtualnej rzeczywistości. Co przy tym najistotniejsze, są to panoramy 3D.

Podczas obracania telefonu wokół własnej osi tworzone są jednocześnie dwie panoramy z innej perspektywy: jedna dla lewego, a druga do prawego oka. Oczywiście nie zastąpi to profesjonalnej kamery VR za kilkadziesiąt tysięcy złotych, ale apka nieźle radzi sobie ze składaniem zdjęć i głębię faktycznie czuć; obiekty fotografowane z bliska zdają się być przed oczyma.

Aby jeszcze w większym stopniu oszukać zmysły podczas późniejszego przeglądania panoram, oprócz samego obrazu rejestrowany jest także dźwięk. Kartonowe gogle VR, zwykłe słuchawki i przenosisz się do miejsca, które odwiedziłeś kilka miesięcy temu. Świetna sprawa.

Wady? W taki sposób można fotografować jedynie statyczne scenerie. Obiekty w ruchu nie tylko wychodzą rozmazane, ale i zmianę ich pozycji oprogramowanie interpretuje jako zmianę perspektywy. Innymi słowy - po zrobieniu panoramy na ulicy, na pierwszy plan wychodzą rozmyte samochody, które zdają się lewitować przed oczyma.

Cardboard
Cardboard© Shutterstock

Dziwi mnie też, że aplikacja nie pozwala na łatwe wysyłanie panoram znajomym. Po zainstalowaniu Aparatu Google w pamięci urządzenia tworzony jest specjalny folder ze zdjęciami VR i jedyne co można robić, to ręcznie kopiować i przenosić pliki. Niepotrzebna komplikacja, aż się prosi o zaimplementowanie prostej opcji "wyślij".

W każdym razie jest to pozycja obowiązkowa dla wszystkich użytkowników Cardboarda i kolejny argument przemawiający za zakupem dla tych, którzy gogli VR jeszcze nie mają. Zwłaszcza że można je dostać dosłownie za kilkanaście złotych. Aplikację znajdziecie w Google Play.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)