Aparat w twoim smartfonie będzie cały czas włączony. Z troski o twoją prywatność

Aparat w twoim smartfonie będzie cały czas włączony. Z troski o twoją prywatność

Aparat w twoim smartfonie będzie cały czas włączony. Z troski o twoją prywatność
Miron Nurski
02.12.2021 18:19, aktualizacja: 03.12.2021 10:42

Kontrowersyjna technologia zastosowana w Snapdragonie 8 Gen 1 nie jest tak straszna, jak może się wydawać.

Flagowy czip Snapdragon 8 Gen 1 ujrzał światło dzienne, a wraz z nim nowy pakiet technologii, które zostaną zaimplementowane w nadchodzących smartfonach. Jedna z nich to Always-On ISP, czyli zawsze aktywny procesor sygnału obrazu, który może nieustannie przetwarzać obraz pochodzący z kamery przy minimalnym zużyciu energii.

Tak - jeśli stosowna funkcja w smartfonie zostanie włączona, aparat będzie aktywny przez cały czas. Nawet wtedy, gdy smartfon leży na biurku nieużywany. Brzmi jak zamach na prywatność, prawda? Tak naprawdę rozwiązanie to powstało w dużej mierze po to, by prywatność chronić.

Po co w smartfonach ze Snapdragonem 8 Gen 1 cały czas włączony aparat?

Zacznijmy od tego, że nie jest tak, że smartfon będzie przez cały czas przechwytywał i analizował wysokiej jakości obraz 4K.

Snapdragonem 8 Gen 1 ma zintegrowany dodatkowy czip, którego zadaniem jest analiza uproszczonego sygnału wideo. Co istotne - cały sygnał jest analizowany tylko przez jeden komponent i nie mają do niego dostępu ani zainstalowane na smartfonie aplikacje, ani nawet system operacyjny.

412224999739818540

Procesor obrazu wyczulony jest pod rozpoznawanie konkretnych zdarzeń. Jeśli warunek zostanie spełniony, czip nie przekazuje dalej ścieżki wideo, a jedynie zerojedynkową informację tak/nie.

Aktualnie Snapdragonem 8 Gen 1 wyszkolony jest jedynie pod wykrywanie ludzkich twarzy. Nie chodzi nawet o rozpoznawanie rys konkretnych osób, a jedynie stwierdzenie, czy w zasięgu obiektywu aparatu znajduje się człowiek.

Wyobraź sobie, że siedzisz w biurze i przeglądasz coś na telefonie. Zamyślony odkładasz odblokowany smartfon na biurko, po czym idziesz zaparzyć sobie kawy. Snapdragon 8 Gen 1 może wykryć, że na telefon nie patrzysz i go zablokować.

Inny przykład - pokazujesz znajomemu zdjęcie z imprezy, a akurat dostajesz SMS-a. Smartfon wykrywa, że patrzą na niego dwie osoby, więc ukrywa treść powiadomienia.

Albo jedziesz autobusem i przeglądasz ważne maile, a w pewnym momencie zza twoich pleców wychyla się wścibski pasażer. Ty tego nie widzisz, ale smartfon owszem, więc wyświetla komunikat, że ktoś jeszcze jest zainteresowany twoimi wiadomościami lub automatycznie przygasza ekran.

Podkreślmy: oprogramowanie dostaje jedynie prostą informację zwrotną, że czip wykrył lub nie wykrył ludzkich twarzy i na tej podstawie podejmuje działania. Ścieżka wideo nie opuszcza zamkniętej piaskownicy.

Stale aktywny aparat może zwiększyć nie tylko nasze bezpieczeństwo, ale i poprawić wygodę

Always-On ISP może być aktywne nawet wtedy, gdy telefon jest zablokowany. Gdy leżący na biurku smartfon wykryje, że się nad nim pochyliłeś, może automatycznie rozjaśnić wyświetlacz. Wszystko bez konieczności dotykania urządzenia.

Qualcomm zapowiada także, że w przyszłości czip zostanie wyszkolony pod wykrywanie innych zdarzeń, np. kodów QR. Wówczas przed skanowaniem kodu nie trzeba będzie uruchamiać specjalnej aplikacji. Smartfon sam wykryje, że kod znajduje się w polu widzenia kamery, więc będzie mógł przekazać informację do systemu, który automatycznie uruchomi skaner.

Warto odnotować, że podobne rozwiązania - ale w dużo mniej bezpiecznej formie - są stosowane od dawna. Już Galaxy S III z 2012 roku potrafił sam się blokować, gdy wykrył, że użytkownik na niego nie patrzy.

Do tej pory oprogramowanie co jakiś czas wybudzało aparat i analizowało cały obraz pochodzący z kamery. W przypadku smartfonów ze Snapdragonem 8 Gen 1 zajmie się tym specjalny, zabezpieczony czip.

Pierwsze smartfony ze Snapdragonem 8 Gen 1 mają się pojawić jeszcze przed końcem 2021 roku. Bardzo prawdopodobne, że Always-On ISP trafi także do innych układów Qualcomma.

Zobacz również:

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (17)