Najlepsze aplikacje astronomiczne. Zlokalizuj Perseidy i zobacz Ziemię z kosmosu

Wielkimi krokami zbliża się noc Perseidów; rój meteorów będzie można podziwiać już w nocy z 12 na 13 sierpnia. To dobra okazja, by przyjrzeć się kilku astronomicznym aplikacjom. Również takim, dzięki której bez problemów zlokalizujecie Perseidy.

Dzięki aplikacjom na telefon możesz m.in. podziwiać Ziemię z kosmosu
Dzięki aplikacjom na telefon możesz m.in. podziwiać Ziemię z kosmosu
Źródło zdjęć: © innovari / depositphotos.com
Miron Nurski

09.08.2017 | aktual.: 09.08.2017 19:02

Jak znaleźć dobre miejsce do obserwacji kosmosu?

Nocne niebo najlepiej obserwować z dala od miejskich świateł, które negatywnie wpływają na widoczność ciał niebieskich. Jeśli nie jesteście zbytnio zorientowani w pozamiejskich terenach, przyda się mapa zanieczyszczenia świetlnego.

Obraz

Dobrą i w dodatku darmową aplikacją tego typu jest Light Pollution Map. Dzięki czytelnemu interfejsowi pozwala ona zlokalizować miejsca, w których świateł jest najmniej.

Jak zlokalizować Perseidy, gwiazdozbiory, planety i inne ciała niebieskie?

Jeśli już wiecie, co chcecie obserwować i znaleźliście odpowiednie miejsce, pora zlokalizować poszczególne obiekty. Nieocenioną pomocą są mapy nieba.

Obraz

Mobilnych map nieba jest mnóstwo. Jedna z popularniejszych i - w mojej opinii - najlepszych to Star Walk 2. Zwłaszcza, że ma ona darmowy odpowiednik.

Obraz

Aplikacja wykorzystuje wbudowany w telefon GPS oraz żyroskop. Wystarczy skierować urządzenie w stronę nieba, by ujrzeć czytelną mapę nieba. Program ma także wbudowaną wyszukiwarkę pozwalającą odnaleźć konkretne obiekty. W przypadku Perseidów interesują nas głównie gwiazdozbiory Perseusza i Kasjopei, gdyż w ich okolicach będą one widoczne.

Jak wspomniałem, program można pobrać, ale za dodatkową opłatą możliwe jest odblokowanie większej liczby funkcji (np. trójwymiarowe modele) czy usunąć reklamy.

Zachęcam również do zapoznania się z poradnikiem na Fotoblogii "Jak fotografować Perseidy?".

Dowiedz się więcej o Układzie Słonecznym

Solar Walk Lite to interaktywny, trójwymiarowy model Układu Słonecznego, który pozwala zaczerpnąć wiedzy na temat obserwowanych na niebie obiektów.

Obraz

W programie - oprócz modeli 3D ukazujących nawet strukturę wewnętrzną obiektów - można znaleźć szczegółowy opis każdego ciała niebieskiego, ciekawostki zdjęcia udostępnione przez agencję NASA.

Obraz

Muszę tylko zaznaczyć, że wszystkie opisy są po angielsku, co - biorąc pod uwagę użycie specjalistycznego nazewnictwa - może być lekkim nieudogodnieniem. Niemniej nawet osoby nieposługujące się biegle językiem Szekspira zapewne sporo z tej apki wycisną.

Znajdź Międzynarodową Stację Kosmiczną i zobacz Ziemię z kosmosu

Wartym obserwowania obiektem jest także Międzynarodowa Stacja Kosmiczna. Przypomina ona szybko poruszającą się gwiazdę i widać ją gołym okiem. Jako że ISS pędzi ponad 27 000 kilometrów na godzinę, można wyczarować cuda fotografując ją z dłuższym czasem naświetlania.

Obraz

Przed kilkoma laty NASA zamontowała na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej kamery transmitujące obraz na żywo. Transmisję można oglądać np. korzystając z apki ISS HD Live. Niektóre widoki naprawdę zapierają dech w piersiach.

Obraz

Program ma także mapę pokazująca aktualną pozycję ISS oraz trajektorię lotu. Łatwo zorientować się dzięki temu, kiedy znajduje się po jasnej stronie Ziemi, aby móc upolować ciekawe widoki.

Upoluj efektowne flary tworzone przez satelity Iridium

Iridium to system sztucznych satelitów zapewniających łączność telefonom satelitarnym. Miłośnicy astronomii upodobali je sobie ze względu na pewną wadę konstrukcyjną.

Do budowy wspomnianych satelitów wykorzystano specjalne anteny, które z dużą siłą odbijają promienie słoneczne wytwarzając rozbłyski widoczne nawet w dzień.

Obraz

Ze względu na to, że flary widoczne są raptem przez parę sekund kilka razy w ciągu doby, trudno na nie natrafić. Istnieją jednak aplikacje, które przewidują rozbłyski na podstawie danych o trajektorii lotu i kąta nachylenia anten. Taką funkcję ma m.in. ISS Detector.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)