Dlaczego smartfony Lumia to świetne urządzenia do pracy

Dlaczego smartfony Lumia to świetne urządzenia do pracy
Mateusz Żołyniak

28.02.2015 08:38, aktual.: 28.02.2015 09:38

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Telefony już dawno przestały służyć jedynie do komunikacji, a obecnie pełnią rolę małych komputerów, które zawsze mamy przy sobie. Zapewniają rozrywkę, wyszukują dla nas informacje, pomagają uwiecznić ważne chwile, ale przede wszystkim są szalenie użyteczne w pracy. Idealnym tego przykładem są urządzenia Microsoft Lumia. Dlaczego? Oto 5 powodów dla których warto wesprzeć się w pracy Windows Phone'em.

  1. Windows Phone'y są bezpieczne

Windows jest najbezpieczniejszym z kluczowych systemów mobilnych, o czym wspominaliśmy już w osobnym wpisie. Na smartfonach Microsoft Lumia nie znaleziono jeszcze żadnego wirusa, w czym zasługa zabezpieczeń przygotowanych przez firmę z Redmond. Na wysoki poziom bezpieczeństwa systemu wpływają również ścisłe kontrolowanie ekosystemu, w szczególności aplikacji trafiających do Sklepu Windows, oraz aktualizacje, które trafiają nie do wybranych telefonów, a całej rodziny Lumia.

Kilka słów o bezpieczeństwie Windows Phone'a

Mogą pojawiać się więc opinie, że na Windows Phone'a nie ma wirusów czy trojanów ze względu na mniejszą popularność niż konkurencyjnych platform. Nie jest to jednak prawda. Każdy zainfekowany smartfon jest cenny dla cyberprzestępcy. Tyle jednak, że często wolą oni iść po linii najmniejszego oporu. Omijanie zabezpieczeń Windows Phone nie jest prostą sprawą, więc wymaga zdecydowanie więcej czasu i pracy niż w przypadku Androida.

W dużej mierze wynika to z faktu, że platforma Microsoftu jest zamknięta, a treści które zasilają jej ekosystem są szczegółowo kontrolowane przez programistów giganta. Nie ma mowy tu o robotach, które sprawdzają aplikacje - każdy program czy gra są instalowane przez żywych ludzi i szczegółowo sprawdzane.

Warto dodać tu również, że Microsoft z każdą nową wersją systemu wprowadza kolejne zabezpieczenia. Przykładem tego może być dodanie wsparcia dla technologii VPN, co pozwala na bezpieczne korzystanie z konta firmowego. Ze względu właśnie na bezpieczeństwo smartfony Lumia świetnie sprawdzą się w wielu zawodach. Szczególnie tych, które wymagają poufności przy przekazywaniu danych.

  1. Integracja z usługami Microsoftu
Obraz

Gigant z Redmond w swojej ofercie ma wiele rozwiązań, które na co dzień wykorzystywane są w najróżniejszych firmach - od systemu Windows przez pakiet biurowy Office po komunikator Skype czy sieć społecznościową Yammer. Smartfony Lumia w standardzie są z nim sprzężone. Możliwe jest więc automatyczne zapisywanie zmian w dokumentach edytowanych na różnych urządzeniach, szybkie przekazywanie zdjęć i dokumentów czy błyskawiczne rozpoczynanie rozmowy ze współpracownikami w usłudze Skype z poziomie dialera w telefonie. Warto pamiętać również, że po premierze Windowsa 10, który trafi do wszystkich modeli Lumia z WP8.1, integracja między desktopowym systemem a jego mobilna wersją będzie jest mocniejsza.

  1. Office

MS Office to najpopularniejszy pakiet biurowy na rynku, którego wersja mobilna jest w standardzie dostępna na każdym telefonie Lumia. Korzystając więc ze smartfonów Microsoftu można wprowadzać zmiany w arkuszach kalkulacyjnych, tworzyć proste dokumenty tekstowe czy przeglądać prezentacje. Świetnie sprawdza się również notatnik OneNote, który może pomagać również w zarządzaniu zadaniami. Oferuje on bowiem możliwość tworzenia list zadań i agend, a do tego może być zsynchronizowany z Outlookiem.

Obraz

Warto zwrócić również uwagę na dodatki, które usprawniają obsługę Office'a na telefonie. Office Lens przykładowo pozwala na szybkie skanowanie dokumentów czy robienie zdjęć tablic i zapisywanie ich w programie OneNote, z którego można konwertować je do formatu PDF lub prezentacji PowerPoint. Dodam, że z premierą Windowsa 10 na smartfonach Lumia zadebiutuje ulepszona wersja Office'a, która będzie oferować jeszcze więcej funkcji. Program ma pozwalać również na bezprzewodowe drukowanie dokumentów.

  1. Biznesowe funkcje
Obraz

Microsoft w mobilnym Windowsie wprowadza wiele biznesowych funkcji, czego przykładem był choćby wspomniane wsparcie dla VPN-ów. Inne przydatne opcje to: możliwość korzystania z konta firmowego, które jest oddzielone od prywatnego, konfiguracja dostępu do aplikacji (tzw. App Corner) czy bezprzewodowe udostępnianie ekranu (strumieniowanie obrazu). Coraz więcej stricte biznesowych aplikacji ląduje w Sklepie Windows. Warte uwagi są choćby Splashtop, które daje zdalny dostęp do komputera, Citrix Receiver, CamCard do skanowania wizytówek czy komunikator BBM.

  1. Zarządzanie czasem

System Windows Phone został stworzony tak, aby oszczędzać czas użytkownika. Reguła ta nie zawsze musi się sprawdzać, ale poniekąd potwierdzają ją badania, jakie wykonano w Stanach. Wskazują one, że pracownicy korzystający z modeli Lumia oszczędzają w tygodniu do 30 minut na prostych czynnościach, jak wysyłanie maili, dodawanie wpisów do kalendarza czy tworzenie notatek. Wpływać ma na to prostota systemu oraz firmowe aplikacje, w tym kalendarz, który można synchronizować z wieloma kontami i pozwala na dodawanie prostych przypomnień.

Obraz

Ponadto, w Sklepie Windows można znaleźć sporo ciekawych aplikacji do zarządzania listą zadań. Jedną z najlepszych jest Wunderlist, ale warto przyjrzeć się takim pozycjom, jak Clear List, Task manager czy T-Do Prime. Smartfon Lumia może pomóc także w zarządzaniu snem i drzemkami, w czym zasługa programu powernAPP. Nie można zapomnieć też o Cortanie. Inteligentny głosowy asystent Microsoftu wykonuje część czynności za użytkownika (ustawianie przypomnień), a do tego znacznie przyspiesza wyszukiwanie informacji. Usługa nie jest jeszcze dostępna w języku polskim, ale już wkrótce powinno się to zmienić.

Artykuł powstał we współpracy z firmą:

Obraz
Źródło artykułu:WP Komórkomania