Problem braku aplikacji na Windows Phone'a rozwiązany. Jest jednak jedno "ale"

Problem braku aplikacji na Windows Phone'a rozwiązany. Jest jednak jedno "ale"

Jon Fingas
Jon Fingas
Źródło zdjęć: © Flickr.com
Konrad Błaszak
30.04.2015 08:27, aktualizacja: 30.04.2015 10:50

Jeśli zapytałbym Was, czego najbardziej brakuje Wam w Windows Phonie najbardziej, zapewne odpowiedzi byłyby dwie: 6,2-calowego flagowca oraz niektórych gier i aplikacji. Sam korzystając z Lumii widzę, że pod tym względem jest już bardzo dobrze, ale nadal mam aplikacje, z których muszę korzystać na Androidzie. Wygląda na to, że niedługo nie będę miał już tego problemu.

Najciekawszą z naszego punktu widzenia informacją z konferencji Build 2015 jest to, iż już Microsoft znalazł ciekawe rozwiązanie problemu braku aplikacji. Jak wiemy, gigant walczy z brakami w Sklepie Windows Phone różnymi sposobami, a jednym z nich mają być uniwersalne aplikacje, które pojawią się w Windowsie 10. Teraz zostały rozwiane wątpliwości dotyczące plotek, że będzie można uruchamiać aplikacje z Androida.

Microsoft nie umożliwi uruchamiania aplikacji z konkurencyjnych systemów na swojej platformie, ale deweloperzy będą mogli w łatwy sposób przeportować gotowe apki na mobilne okienka.

Otworzone właśnie projekty zostały nazwane Islandwood (iOS) oraz Astoria (Android). Twórcy gier i aplikacji dzięki narzędziom Microsoftu będą musieli wprowadzić jedyne małe zmiany, żeby aplikacje można było uruchomić na urządzeniach z Windowsem 10. Przykładem takiej aplikacji jest Candy Crush Saga, która w ramach testów pojawiła się w Sklepie Windows Phone już kilka miesięcy temu. Deweloper musiał zmienić jedynie kilka procent kodu.

W przypadku Androida nie każda aplikacja będzie bardzo łatwa do przeniesienia, ponieważ część z nich wykorzystuje możliwości API powiązane stricte z Androidem. Oczywiście w zamian będą mogli oni użyć odpowiednich funkcji dla systemu Microsoftu, ale cały proces nie będzie już aż tak łatwy.

Jest tylko jedno "ale"

Apki pisane z myślą o Windows Phonie - podobnie zresztą jak i innych systemach - mają charakterystyczną stylistykę (czcionki, animacje, rozmieszczenie poszczególnych elementów), co buduje spójność interfejsu. Gdy mobilne okienka zostaną zasypane programami tworzonymi z myślą o Androidzie i iOS-ie, zrobi się z tego miszmasz. Cóż, ciężko znaleźć złoty środek, ale chyba lepsze to, niż nie mieć tych aplikacji w ogóle, więc dla fanów Windows Phone'a mimo wszystko powinna być to dobra wiadomość.

Źródło: arstechnica.com

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)