Aplikacje, które przyspieszą pracę z iPhonem [Cydia]

Aplikacje, które przyspieszą pracę z iPhonem [Cydia]
07.03.2010 18:11
fot. johanlieu.com
fot. johanlieu.com
Krystian Bezdzietny
Krystian Bezdzietny

Na SIMblogu opisywaliśmy dziesiątki aplikacji, które w różnoraki sposób powodują, że praca z iPhonem przebiega nie dosyć, że wygodniej, to - co najważniejsze - szybciej. Nie mam tutaj na myśli bezpośrednich modyfikacji plików iPhone'a czy jakiś skryptów, które w podejrzany sposób wpływają na działanie telefonu, lecz zwyczajne aplikacje, przy korzystaniu z których użytkowanie iPhone'a staje się sprawniejsze. Przyglądnijmy się zatem poniższemu spisowi.

Na SIMblogu opisywaliśmy dziesiątki aplikacji, które w różnoraki sposób powodują, że praca z iPhonem przebiega nie dosyć, że wygodniej, to - co najważniejsze - szybciej. Nie mam tutaj na myśli bezpośrednich modyfikacji plików iPhone'a czy jakiś skryptów, które w podejrzany sposób wpływają na działanie telefonu, lecz zwyczajne aplikacje, przy korzystaniu z których użytkowanie iPhone'a staje się sprawniejsze. Przyglądnijmy się zatem poniższemu spisowi.

411646082020606886

Pisanie SMSów za pomocą iPhone'a to czysta przyjemność, jednak im częściej ją praktykujemy, tym nasza skrzynka wiadomości jest bardziej przepełniona. Jeśli nie bardzo nam to odpowiada, to można usuwać wiadomości pojedynczo lub kasować całe rozmowy z wybranym numerem. Można również zainstalować Clear All SMS i usunąć wszystkie SMSy za pomocą jednego kliknięcia.

2 - iHome

iPhone iHome 0.2

O kruczkach w interfejsie iPhone'a mogliśmy poczytać w tym poradniku. Okazało się, że nie wszystkim to wystarczyło, więc stworzono iHome - aplikację, która za pomocą specjalnego paska u dołu ekranu pozwala na multum działań. Możliwości iHome na wideo powyżej.

Zdarza się, że po zainstalowaniu jakiejś marnej aplikacji, wszystkie nasze ikonki zmieniły swoje położenie i mamy wielki bałagan. Możemy zostawić je tak, jak zostały na nowo ułożone lub przywrócić je na dawne pozycje. Jeśli jednak zdecydujemy się na tę drugą opcję, to czeka nas trochę pracy, ponieważ trzeba manualnie przesuwać każdą ikonę. MultiIconMover pozwala na przenoszenie wielu ikon w tym samym czasie! Wystarczy zaznaczyć te, które chcemy przenieść i przesuwamy je na wybrany pulpit.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=PsKII89saFs[/youtube]

Jeśli chodzi o przesuwanie, to można zahaczyć o jeszcze jeden problem - przemieszczanie się pomiędzy pulpitami iPhone'a, na których znajdują się aplikacje. Nikomu nie uśmiecha się przechodzić z pierwszego pulpitu do ostatniego, jedenastego. Aby sobie umilić tę drogę, stworzono SprintBoard, gdzie wystarczy posunąć palcem wzdłuż kropek u dołu ekranu, aby znaleźć się na wybranym pulpicie.

5 - Stack

411646082021393318

Nie wiem jak Wy, ale ja lubię mieć wszystko pod ręką. W iPhonie, aby mieć wszystko pod ręką, stworzono dock. Można tam umieścić cztery (pięć lub więcej) aplikacje, z których najczęściej korzystamy i będą one się tam cały czas znajdować, nieważne czy będziemy na pulpicie 1 czy 5 - podręczny dock zawsze będzie. Jeśli jednak komuś nie wystarcza ilość aplikacji, jaką można umieścić w docku, niech zainstaluje Stack. Program daje możliwość "wrzucenia" do jednej ikonki kilka aplikacji, dzięki czemu szybko uzyskamy dostęp do naszych ulubionych pozycji.

Jedną ze wspaniałości, jaką fabrycznie oferuje Apple to możliwość zarządzania odtwarzaną muzyką z dowolnego miejsca w telefonie. Wystarczy wcisnąć dwukrotnie przycisk Home, aby pojawiło się odpowiednie okno, gdzie przesuniemy utwór lub wstrzymamy odtwarzanie. Apple nie pomyślało jednak o tym, aby dać użytkownikowi możliwość włączenia odtwarzania w każdej chwili, przez wspomniane okienko. Dane niedociągnięcie Apple naprawia aplikacja iPodPOP. Po jej zainstalowaniu, dwukrotne wciśnięcie Home spowoduje wyświetlenie takiego okna, jak wyżej, skąd będziemy mogli rozpocząć odtwarzanie.

7 -

O SBSettings na łamach SIMbloga pisaliśmy niejednokrotnie. To program, którego aż grzech nie zainstalować, jeśli zdecydujemy się na Jailbreak. Z jednego miejsca w telefonie możemy zmieniać ustawienia niemalże całego telefonu, a to wszystko kiedykolwiek chcemy. Wystarczy mieć dostęp do StatusBar-a. Przesunięcie po nim palcem wywoła okno SBSettings i to, co tutaj będziemy robić, zależy tylko i wyłącznie od nas. Aktywujemy WiFi, zwiększymy głośność lub wprowadzimy iPhone'a w tryb awaryjny. To tylko zalążek zalet SBSettings.

411646082021917606

Instalować aplikacje z Cydii to żaden problem. Koszmar nastaje, gdy chcemy je usuwać. Programy zainstalowane za pośrednictwem AppStore można szybko skasować poprzez wciśnięcie malutkiego krzyżyka. Jeśli chodzi o programy z Cydii, to aby się ich pozbyć, należy uruchomić Cydię i przejść przez żmudną drogę usuwania, a na końcu wykonać respring. CyDelete to aplikacja, która pozwoli usuwać programy z Cydii tak samo, jak usuwa się pozycje z AppStore, poprzez wciśnięcie charakterystycznego krzyżyka. Bardzo pomocne.

411646082022114214

Korzystam z iPhone'a 3G, więc po zainstalowaniu kilku modyfikacji, mój telefon po prostu zwalnia, a nawet zdarza mu się całkowicie odmówić posłuszeństwa. W związku z tym nie na rękę mi jest odblokowywać iPhone'a za każdym razem, gdy chcę przeczytać odebraną wiadomość, ponieważ trwa to co najmniej kilkadziesiąt sekund. Aby znacznie skrócić drogę do odpisania na SMSa, powstał program QuickReply for SMS. Dzięki niemu można odpisać na SMSa z każdego miejsca w iPhonie, nawet z LockScreena.

411646082022310822

Tutaj można nawiązać do aplikacji Stack oraz braku miejsca na ulubione aplikacje. Five Icon Dock może mieć dwa zastosowania, przynajmniej moim zdaniem. Aplikacja przede wszystkim pełni rolę estetyczną w iPhonie, ponieważ dock znacznie lepiej wygląda, gdy zawiera 5, a nie 4 ikonki oraz druga rola - funkcjonalność. Omawiany dodatek umożliwia wstawienie w docku iPhone'a jeszcze jedną ikonkę, co da w sumie pięć.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=Souf0HUy56k[/youtube]

Bardzo świeży dodatek, ale już zasłużył sobie na tyle, aby znaleźć się na liście programów, które usprawniają działanie z iPhonem. Jeśli nie chcemy korzystać z pulpitów iPhone'a, jakie oferuje nam Apple, to możemy wszystko gromadzić na jednym! Różnica polega na tym, że ilość aplikacji nie jest ograniczona i przesuwamy z góry na dół, a nie w poziomie. Może wystąpić kłopotliwa sytuacja, gdy będziemy mieli setki aplikacji i będziemy chcieli znaleźć tę jedną.

Nic nie jest w stanie tak przyspieszyć pracę z iPhonem jak multitasking. Co prawda iPhone fabrycznie nie posiada możliwości zarządzania aplikacjami działającymi w tle, ale po odblokowaniu iPhone'a możemy zaopatrzyć się w grono aplikacji, które umożliwią nam przełączanie pomiędzy programami. Więcej można poczytać w tym poradniku.

Wszystkie z wymienionych powyżej aplikacji dostępne są w Cydii. Jedne są płatne, a drugie możemy ściągnąć za darmo. Nie wyobrażam sobie życia bez choć jednej z powyżej wymienionych aplikacji. Dzięki nim iPhone jest naprawdę dobrym telefonem.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)