Aplikacje na telefon, których używam
14.03.2017 15:36, aktual.: 10.12.2017 10:15
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Oto lista - moim zdaniem - najlepszych aplikacji na iOS i Androida.
Prywatnie używam głównie iPhone'a, dlatego lista skrojona jest głównie pod platformę iOS, ale zdecydowana większość aplikacji dostępna jest także na Androidzie. Jeśli nie, starałem się polecić najlepszą alternatywę.
Spisałem prawie wszystkie aplikacje, których używam. Prawie, bo pominąłem apki systemowe oraz takie, które do działania wymagają konkretnego sprzętu (inteligentne żarówki, dron itp.).
Zanim jakaś aplikacja zostanie u mnie na dłużej, zazwyczaj sprawdzam kilka alternatyw. Poniższe zestawienie możecie zatem traktować jako moją subiektywną listę najlepszych apek w swoich kategoriach.
Rozrywka
- Audioteka (Android; iOS) - sklep z audiobookami. Aplikacja pozwala kupować i odtwarzać audiobooki. Na Androidzie preferuję odtwarzacz Smart AudioBook Player, który niestety nie ma odpowiednika na iOS.
- HBO GO (Android; iOS) - klient VOD. Czasem pojawi się coś fajnego do obejrzenia, ale zdecydowanie bardziej wolę usługi Netflix i ShowMax. Możliwe, że z HBO GO wkrótce zrezygnuję.
- Netflix (Android; iOS) - klient VOD. Netfliksa nikomu przedstawiać nie trzeba. Dużo fajnych filmów i seriali do obejrzenia legalnie.
- Player (Android; iOS) - klient VOD. Telewizji unikam, ale tak się jakoś złożyło, że od dziecka jestem fanem \Milionerów\
- więc wszystkie odcinki oglądam w Playerze.
- ShowMax (Android; iOS) - klient VOD. ShowMax zadebiutował na polskim rynku całkiem niedawno i walczy ceną. Za raptem 19,90 zł miesięcznie otrzymuje się nielimitowany, legalny dostęp do wielu filmów i seriali. Bardzo fajna usługa.
- Spotify (Android; iOS) - streaming muzyki. Próbowałem jeszcze Deezera i Apple Music, ale zawsze wracałem do Spotifya. Uwielbiam funkcję \odkryj w tym tygodniu\
- która trafnie poleca mi utwory bazując na moim guście.
- YouTube (Android; iOS) - wiadomo.
Praca
- Airmail (iOS) - klient poczty e-mail. Przetestowałem wiele aplikacji mailowych, ale Airmail odpowiada mi najbardziej. Czytelny interfejs, wygodna obsługa wielu skrzynek naraz, mnóstwo opcji konfiguracji i wsparcie dla 3D Touch. Apka dostępna tylko na iPhone'y i iPady. Na Androidzie najlepszą alternatywą jest chyba Inbox.
- Dysk Google (Android; iOS) - chmura. Jakiś czas temu przesiadłem się z OneDrive'a i obecnie to główna chmura, w której przechowuję dokumenty.
- Fantasical (iOS) - kalendarz. Bardzo odpowiada mi jej interfejs i fajny widget. Aplikacja tylko na iOS. Na Androidzie najbardziej lubię Kalendarz Google.
- Google Keep (Android; iOS) - notatnik. Pozwala tworzyć notatki i listy zadań oraz synchronizuje je między urządzeniami. Parę miesięcy temu uciekłem z Evernote'a i nie żałuję.
- Scanbot (Android; iOS) - mobilny skaner. Aplikacja wykorzystuje aparat do skanowania dokumentów.
- Trello (Android; iOS) - narzędzie do organizacji pracy. Usługa ta umożliwia tworzenie wirtualnych tablic, które pozwalają kontrolować projekty.
- Wunderslist (Android; iOS) - apka do tworzenia list zadań. Na różnych listach zapisuję pomysły na artykuły, filmy, które chcę obejrzeć czy listy zakupów. Sprawdziłem wiele programów tego typu i Wunderlist jest dla mnie najlepszy.
Fotografia i wideo
- Action Movie FX (iOS) - edytor wideo. Dzięki tej apce można nakładać na filmy hollywoodzkie efekty. Wiele z nich jest licencjonowanych, dzięki czemu można dodać efekty np. z \Gwiezdnych wojen. Wersji na Androida brak.
- Adobe Clip (Android; iOS) - edytor wideo. Używam tej aplikacji do prostego montażu filmów nagranych telefonem.
- Enlight (iOS) - edytor zdjęć. Dość zaawansowane jak na telefon narzędzie, którego używam wtedy, gdy naprawdę zależy mi na dopieszczeniu jakiegoś obrazu.
- FILMiC Pro (Android; iOS) - aplikacja do nagrywania filmów. Absolutnie najlepsza apka na świecie do rejestracji wideo, która wyciska ze sprzętu ostatnie soki i daje pełną kontrolę nad każdym parametrem. Narzędzie bardzo zaawansowane, ale jednocześnie wygodne w obsłudze. FILMiC Pro wykorzystywany jest do kręcenia wielu kinowych produkcji.
- GIPHY CAM (Android; iOS) - edytor GIF-ów. Program umożliwia nagranie krótkiego filmu, dodanie zabawnych efektów i wysłanie znajomemu w formie GIF-a.
- Motion Stills (iOS) - edytor GIF-ów. Stworzona przez Google'a aplikacja, która zamienia animowane zdjęcia Live Photos w GIF-y i pozwala je edytować. Wersji na Androida brak.
- Skaner zdjęć Google (Android; iOS) - wiadomo. Aplikacja Google'a, która pozwala przy użyciu aparatu zeskanować stare, analogowe fotki i zapisać je w chmurze.
- Snapseed (Android; iOS) - edytor zdjęć. Wykorzystuję go do prostej obróbki fotek.
- Zdjęcia Google (Android; iOS) - chmura z nielimitowaną przestrzenią na zdjęcia i filmy. Mam włączoną synchronizację wszystkich fotek i filmów zrobionych telefonem. Uwielbiam wyszukiwarkę, która skutecznie (choć nie zawsze) wyszukuje obiekty na zdjęciach oraz wbudowany edytor zdjęć.
Podróże
- Bilkom (Android; iOS) - rozkład jazdy pociągów. Apka prosta w obsłudze i robi, co ma robić.
- Booking.com (Android; iOS) - aplikacja hotelarska. Pozwala przejrzeć oferty hoteli i hosteli oraz zarezerwować pokój.
- Jakdojade (Android; iOS) - rozkład jazdy komunikacji miejskiej. Jedna aplikacja, która działa w wielu polskich miastach.
- Mapy Google (Android; iOS) - wiadomo. Mapy Apple'a wciąż nie mają do tej aplikacji startu.
- TripAdvisor (Android; iOS) - aplikacja podróżnicza. W obcych miastach używam jej do wyszukiwania atrakcji turystycznych, restauracji itp.
- Uber (Android; iOS) - wiadomo.
- iTaxi (Android; iOS) - aplikacja do zamawiania taksówek. W przeciwieństwie do Ubera czy mytaxi, działa także w mniejszych miastach.
Społecznościowe
- Facebook (Android; iOS) - wiadomo. Próbowałem używać alternatywnych aplikacji, ale zawsze wracałem do oficjalnej.
- Filmweb (Android; iOS) - serwis społecznościowy. Regularnie oceniam wszystkie filmy, jakie oglądam. Korzystam także z wbudowanego repertuaru kin.
- Instagram (Android; iOS) - wiadomo.
- Messenger (Android; iOS) - wiadomo. Mój główny komunikator.
- Nuzzel (Android; iOS) - agregator newsów. Choć to nie do końca trafny opis, bo Nuzzel po prostu wyświetla artykuły popularne wśród obserwowanych użytkowników Twittera.
- Reddit (Android; iOS) - serwis społecznościowy. Ciekawa sprawa, bo anglojęzyczny odpowiednik Wykopu doczekał się oficjalnej aplikacji mobilnej dopiero w kwietniu 2016 roku.
- Snapchat (Android; iOS) - wiadomo. Nie jestem zbyt aktywny, ale od czasu do czasu coś wrzucę.
- Tweetbot (iOS) - klient Twittera. Twitter to mój ulubiony serwis społecznościowy, a Tweetbot to w mojej opinii najwygodniejsza apka do jego obsługi. Niestety dostępna jest tylko na platformie iOS. Z aplikacji androidowych najbardziej lubię Tweetings. Gdyby ktoś pytał - @mironnurski.
- WhatsApp (Android; iOS) - komunikator. Używam go głównie za granicą, bo z moich obserwacji wynika, że dla pakietu danych jest łaskawszy od Messengera i lepiej radzi sobie w miejscach, w których zasięg jest bardzo słaby. WhatsAppa zdarza mi się wykorzystywać także wtedy, gdy dzwonię za granicę, bo zazwyczaj jakość rozmów jest lepsza niż w Messengerze.
- Wykop (Android; iOS) - serwis społecznościowy. Próbowałem zamienników, ale oficjalna apka najbardziej mi odpowiada.
Zakupy
- AliExpress (Android, iOS) - sporadycznie zamawiam jakieś tanie drobiazgi z Chin, a oficjalna aplikacja AliExpress pozwala łatwo przejrzeć oferty.
- Qpony (Android; iOS) - aplikacja z kuponami rabatowymi. Gdy idę do restauracji czy sklepu, zawsze sprawdzam, czy w apce znajdę jakieś zniżki.
- SkyCash (Android; iOS) - płatności mobilne. Używam tego programu do kupowania biletów autobusowych i PKP.
- Stocard (Android; iOS) - aplikacja z kartami lojalnościowymi. Trzymam w niej kupony rabatowe, karty lojalnościowe itp. Współpracuje z wieloma popularnymi sklepami.
Inne
- AfterShip (Android; iOS) - śledzenie przesyłek kurierskich. Wystarczy wkleić numer przesyłki i aplikacja wyświetla informacje na temat miejsca, w którym się aktualnie znajduje. Współpracuje z większością popularnych usług kurierskich.
- Chrome (Android; iOS) - przeglądarka. Jeśli chodzi o przeglądarki mobilne, wolę Safari, ale jednak Chrome wygrywa multiplatformowością i synchronizacją danych między różnymi urządzeniami.
- Gboard (Android; iOS) - klawiatura. Jej ogromną zaletą jest ścisła integracja z wyszukiwarką Google, którą można w dowolnym momencie uruchomić z poziomu klawiatury. Moim zdaniem najlepsza klawiatura na smartfony jaka kiedykolwiek powstała.
- Opera Coast (iOS) - przeglądarka. Aplikacja, która sprawia, że strony internetowe wyglądają i działają jak aplikacje. Jako główna przeglądarka sprawdza się średnio (nie ma synchronizacji haseł, zakładek itp.), ale do zwykłego przeglądania sieci ideał. Niestety nie ma wersji na Androida.
- Opera Mini (Android; iOS) - przeglądarka. Aplikacja ma fajną funkcję kompresowania stron, więc używam jej za granicą oraz w miejscach, w których zasięg jest słaby.
- Pocket (Android; iOS) - agregator newsów. W aplikacji tej zapisuję artykuły, których nie mogę przeczytać od razu.
- Pushbullet (Android; iOS) - udostępnianie plików. Program ten pozwala błyskawicznie przesłać zdjęcie, film czy inny plik na inne urządzenie.
- Pyszne.pl (Android; iOS) - aplikacja do zamawiania jedzenia. Jestem w zasadzie skazany na tę usługę, bo konkurencyjne platformy w moim mieście nie działają.
- Shazam (Android; iOS) - aplikacja do rozpoznawania muzyki. Swego czasu używałem także konkurencyjnej aplikacji SoundHound, ale Shazam jest obecnie na tyle skuteczny, że wystarcza mi w zupełności.
- Squid (Android; iOS) - agregator newsów. Aplikacja zasysa artykuły z różnych źródeł z podziałem na kategorie tematyczne i prezentuje je w czytelnej formie. Użytkownicy wybranych samsungów mogą skorzystać z jeszcze lepszej aplikacji tego typu - upday.
- TVShow Time (Android; iOS) - aplikacja do zarządzania serialami. Za pomocą tej apki można sprawdzać daty emisji kolejnych odcinków ulubionych seriali oraz zaznaczać je jako obejrzane.
- Truecaler (Android; iOS) - identyfikacja numerów. Program rozpoznaje numer osoby dzwoniącej oraz ostrzega przed telemarketerami. Więcej na jego temat pisałem niedawno tutaj.
Jeśli znacie jakieś przydatne aplikacje, podzielcie się nimi w komentarzach. Chętnie zapoznam się z nimi ja oraz inni czytelnicy.