Uciec przed smogiem. Aplikacje na smartfony mogą pomóc

Uciec przed smogiem. Aplikacje na smartfony mogą pomóc

Smog
Smog
Źródło zdjęć: © pixabay.com (na lic. CC)
Mateusz Żołyniak
27.09.2018 13:56, aktualizacja: 28.09.2018 08:28

Aplikacje mobilne nie oczyszczą powietrza wokół użytkownika i nie zamkną go w ochronnej bańce rodem z filmów sci-fi, która nie dopuści smogu. Narzędzia na telefony umożliwią jednak sprawdzanie w dowolnej chwili stanu powietrza w okolicy czy na trasie, którą planujemy się udać. Które aplikacje sprawdzą się w tym celu najlepiej?

Smog - zjawisko atmosferyczne wywołane przez zanieczyszczenia powietrza, które powstały głównie przez działalność człowieka. Od lat to ogromny problemem w obszarach dobrze zurbanizowanych. Niezależnie od jego rodzaju, w powietrzu znajdują się tak alergeny, jak i związki rakotwórcze czy substancje wpływające negatywnie na pracę układu oddechowego i krążenia.

Przebywanie w okolicy, w której pojawiła się dymomgła, jest niekorzystne dla zdrowia ludzi. Najlepiej minimalizować czas przebywania w niej oraz omijać obszary, w których poziom smogu jest duży. Pomocne mogą okazać się aplikacje na smartfony do monitorowania stanu powietrza.

Mieszkańcy większych miast i wszyscy, którzy je regularnie odwiedzają, mogą rozważyć zainstalowanie odpowiedniego programu. Tym bardziej, że powoli zaczyna się sezon grzewczy, co zwiększy ilość zanieczyszczeń jakie dostają się do atmosfery w obszarach dobrze zurbanizowanych.

Jakość powietrza w Polsce

"Jakość powietrza w Polsce" to propozycja, którą przygotował Główny Inspektorat Ochrony Środowiska i bazuje ona na danych z jego stacji pomiarowych. Dostarcza on informacji na temat stanu zanieczyszczenia powietrza (stężenia pyłu PM10, pyłu PM2,5, dwutlenku siarki, dwutlenku azotu, tlenku węgla, benzenu i ozonu), które prezentowane są w skali sześciostopniowej (od "bardzo złego" do "bardzo dobrego").

Jakość powietrza w Polsce
Jakość powietrza w Polsce

Umożliwia nie tylko śledzenie danych z pobliskich stacji, ale prezentuje również ostrzeżenia o wysokim stanie zanieczyszczeń. Jest też opcja odszukiwania wybranych stacji, które znajdują się w drodze do pracy czy szkoły. Małym minusem jest to, że momentami występują problemy z połączeniem z serwerami GIOŚ.

Air Quality

Program "Air Quality" to usługa prezentująca dane dla ponad 10 tys. miast na świecie w ponad 80 krajach. Na liście nie zabrakło Polski, dzięki czemu użytkownicy w naszym kraju mogą korzystać z rozbudowanego narzędzia firmy AirVisual. Co dokładnie umożliwia apka?

Air Quality
Air Quality

"Air Quality" w czasie rzeczywistym monitoruje stężenie pyłu PM10 i PM2,5, dwutlenku siarki, dwutlenku azotu, tlenku węgla i ozonu. Aplikacja prezentuje też 7-dniową prognozę dotycząca zanieczyszczenia powietrza, która wzbogacona jest o dane pogodowe (temperatura, opady itd.). Ma ona też alarmy dla osób chorych na astmę.

Plume Air Report

"Plume Air Report - Live and forecast smog reports" to inna usługa międzynarodowa, z której mogą korzystać Polacy. Twórcy chwalą się, że pracowali nad aplikacją przez 18 miesięcy, a do oceny stanu powietrza wykorzystują analizę danych satelitarnych.

Plume Air Report
Plume Air Report

Program informuje w czasie rzeczywistym o zanieczyszczeniach, ale jego kluczową zaletą jest 24-godzinna prognoza (godzina po godzinie) dotycząca stanu powietrza w wybranych obszarze. "Plume Air Report" prezentuje dodatkowo - bazujące na sztucznej inteligencji - sugestie dotyczące godzin odpowiednich do uprawienia aktywności w danej okolicy.

Kanarek

Pozycja GOIŚ to nie jedyna polska aplikacja do sprawdzania stanu powietrza. Ciekawym narzędziem jest również "Kanarek - ostrzeżenia o smogu". Monitoruje dokładnie te same wskaźniki zanieczyszczenia, co "Jakość powietrza w Polsce", a do tego prezentuje różne normy.

Kanarek
Kanarek

Kluczową zaletą "Kanarka" jest jednak pobieranie danych nie tylko ze 150 punktów GIOŚ. Usługa przedstawia wskazania stacji pomiarowych Look02 (350 lokalizacji), Syngeos (35) oraz perfect-Air (8). Stacje można lokalizować w widoku mapy.

Kraków Smog

Warto wspomnieć też o programach dla wybranych miast. Przykładem jest "Kraków Smog", który umożliwia szybkie sprawdzanie stanu powietrza w małopolskim mieście, kojarzonym jako miejsce mające duże problemy ze smogiem. Aplikacja ma prosty interfejs i odznacza się niezłą szybkością działania, która wynagradza niezbyt powalającą liczbę funkcji.

Kraków Smog
Kraków Smog

Podobne aplikacji dostępne są dla Kielc, Tuchowa czy południowej Polski.

Można pójść o krok dalej

Aplikacje, które monitorują stan powietrza w dużych miastach, nie muszą ograniczać się do powyższych monitorów. Dane o stężeniu zanieczyszczeń w powietrzu mogą być dobrym uzupełnieniem wszystkich programów dla osób aktywnych, co zaproponowali m.in. twórcy "State of Green".

Pod nazwą tą ukrywa się program, który monitoruje zanieczyszczenie powietrza w Kopenhadze i prezentuje rowerzystom trasy, które biegną przez obszary o najniższych stężeniu szkodliwych substancji. Kto wie, może podobne usługi pojawią się niebawem również w Polsce? Z pewnością by się przydały.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)