Aplikacje z Marketu i App Store'a przesyłają reklamodawcom nasze prywatne dane

Aplikacje z Marketu i App Store'a przesyłają reklamodawcom nasze prywatne dane
19.12.2010 11:00
Aplikacje z Marketu i App Store'a przesyłają reklamodawcom nasze prywatne dane
Krystian Bezdzietny
Krystian Bezdzietny

Wiele aplikacji mobilnych przesyła na swoje serwery śladowe ilości naszych danych, celem zapewnienia poprawnego działania programu. Jednak serwis Wall Street Journal odkrył, że mnóstwo programów przesyła reklamodawcom nasze dane odnośnie położenia czy numeru seryjnego naszego urządzenia.

Redaktorzy WSJ wzięli pod lupę 101 programów, zarówno dla Androida, jak i iOS. Po ich dogłębnym przebadaniu okazało się, że aż 56 aplikacji przesyła na serwery agencji reklamowych nasze dane, aby później śledzić nasze urządzenie. WSJ nie podzielił się z nami, jak typował swoje aplikacje. Wiadomo natomiast, że aplikacje dla iOS częściej przesyłają dane niż aplikacje dla Androida.

Tego typu zjawisko, zwane Adware, jest znane od bardzo dawna. Komputery cały czas z tego korzystają, a teraz przyszła pora na smartfony. Dane zbierane są po to, aby wyświetlać konkretnemu użytkownikowi konkretną reklamę. Jeśli jednak nie godzicie się na to, aby numer seryjny Waszego smartfona czy dane odnośnie położenia były przesyłane dalej, to zalecamy czytać regulaminy aplikacji i tych podejrzanych nie akceptować.

Źródło: Apple Insider

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)