Apple jeszcze bardziej uniezależni się od Samsunga?

Apple jeszcze bardziej uniezależni się od Samsunga?

Apple jeszcze bardziej uniezależni się od Samsunga?
Mateusz Żołyniak
14.09.2017 15:24, aktualizacja: 14.09.2017 17:24

Producenci smartfonów nie chcą być zdani na łaskę jednego dostawcy podzespołów. Dotyczy to również - a może przede wszystkim - Apple'a, który pracuje właśnie nad kolejnym dużym przejęciem.

Toshiba wpadnie w ręce Apple'a?

Wielu oddziałom Toshiby w ciągu ostatnich lat nie wiodło się najlepiej, ale nie dotyczyło to tego, który zajmował się produkcją pamięci. Biznes ten cały czas przynosi firmie spore dochody i jest łakomym kąskiem dla wielu innych graczy. Tym bardziej, że japońska korporacja będzie najprawdopodobniej zmuszona do jego sprzedaży - Toshiba potrzebuje gotówki po tym, gdy bankructwo ogłosił należący do niej Westinghouse Electric, który zajmował się energią jądrową.

Pamięci mobilne Toshiby
Pamięci mobilne Toshiby

WSJ w ostatnim raporcie donosi, że chrapkę na dział pamięci Japończyków ma Apple. Gigant z Cupertino jest bowiem członkiem grupy, która ma zamiar wykupić wspomniany podmiot za ponad 18 mln dol. (prawie 65 mln zł). Do grona firm współpracujących z Apple'em w tym przedsięwzięciu należą Bain, Dell i Seagate Technology. Oczywiście kandydatów nie brakuje.

Serwis dodaje, że duże zainteresowanie biznesem związanym z produkcją pamięci NAND wyraża również inna grupa, której przedstawicielem jest np. Western Digital. Nie da się ukryć, że szczególnie zainteresowany transakcją może być Apple. Nie, gigant nie wejdzie nagle na rynek pamięci RAM i SSD.

Apple coraz bardziej się usamodzielnia

Dział pamięci Toshiby radzi sobie dobrze nie tylko na rynku komputerów, ale i rozwiązań mobilnych. Japończycy konkurują na nim z południowokoreańskimi graczami jak SK Hynix czy Samsung. Apple polega obecnie na tym ostatnim, ale położenie swoich rąk na biznesie pamięci NAND Toshiby może otworzyć przed firmą nowe możliwości.

Apple A11 Bionic to kolejny już układ Apple'a produkowany przez TSMC
Apple A11 Bionic to kolejny już układ Apple'a produkowany przez TSMC

Jeżeli tak się stanie, to może okazać się, że w przyszłości dział ten będzie w stanie dostarczać pamięci do wszystkich urządzeń z logo nagryzionego jabłka na obudowie, a amerykański gigant nie będzie musiał polegać na Samsungu. Zresztą, to nie pierwszy raz, gdy Apple szuka alternatyw, aby nie polegać na firmie, z której działem mobilnym rywalizuje na rynku smartfonów.

Dość wspomnieć choćby o produkcji układów mobilnych, w którą zaangażowany został TSMC, czy paneli OLED. Obecną generację ekranów dla iPhone'a X dostarcza głównie Samsung, ale już od jakiegoś czas krążą plotki o możliwych inwestycjach w linie produkcyjne LG.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)