Przyszłe iPhone'y z autorskim układem graficznym Apple'a! To już pewne

Przyszłe iPhone'y z autorskim układem graficznym Apple'a! To już pewne

Apple wkrótce w układach serii A będzie miało nie tylko autorskie rdzenie CPU, ale i własną grafikę
Apple wkrótce w układach serii A będzie miało nie tylko autorskie rdzenie CPU, ale i własną grafikę
Mateusz Żołyniak
03.04.2017 18:00, aktualizacja: 03.04.2017 20:03

Imagination Technologies, które znane jest głównie z tworzenia układów graficznych PowerVR, ujawniło, że firma Apple wkrótce przestanie korzystać z jego rozwiązań. Gigant z Cupertino w przyszłych iPhone'ach ma wykorzystać stworzoną przez siebie grafikę. Jakie będą konsekwencje tej decyzji?

Koniec długoletniej i owocnej współpracy

Decyzja ta może wydawać się dziwna. Apple od dawien dawna korzysta w końcu z patentów Imagination Technologies. Dotyczy to przede wszystkim rozwiązań graficznych PowerVR, które można znaleźć nie tylko w iPhone'ach i iPadach, ale i iPodach, Apple TV i Apple Watchach.

Gigant z Cupertino od 2008 roku stale inwestował w Imagination Technologies (w rękach Apple'a jest 8,2 proc. ogółu akcji brytyjskiej firmy), a niedawno ekipa Tima Cooka zastanawiała się nad przejęciem wytwórcy układów graficznych. Nic z tego nie wyszło i raczej już nie wyjdzie, bo Apple obrał inną drogę.

Gigant z Cupertino chce większej kontroli

Imagination Technologies w ostatnim oświadczeniu ujawniło, że Amerykanie w ciągu najbliższych 15-24 miesięcy mają wprowadzić iPhone'y, które wyposażone będą w ich autorski układ graficzny. Firma nie zdradza szczegółów, ale dodaje, że Apple chce w ten sposób mieć pełną kontrolę nad procesem tworzenia układów.

Twórcy grafik PowerVR stwierdzili do tego, że Apple nie ma zamiaru korzystać z ich technologii przy opracowywaniu własnego GPU. Oznacza to, że Imagnation Technologies nie tylko nie będzie mogło liczyć na zyski ze sprzedaży autorskich układów, ale i licencjonowania patentów.

Ogromny cios dla Imagination Technologies

Nietrudno wyobrazić sobie, jak w takiej sytuacji spaść mogą wyniki finansowe brytyjskiej firmy - dostawy rozwiązań do sprzętu Apple'a stanowiły połowę jej przychodów. Konsekwencje powyższych informacji są widoczne już teraz.

Cena akcji Imagination Technologies spadła o ok. 70 proc., co oznacza, że szacowana wartość firmy spadła z 956 mln dol. do poziomu zaledwie 312,45 mln dol. Nie dziwi więc wcale, że twórcy układów graficznych mają zamiar dokładnie przyglądać się działaniom Apple'a.

Imagination Technologies zapowiedziało, że zbada autorskie grafiki giganta i jeżeli pojawią się w nich rozwiązania z produktów PowerVR, to wyciągnie z tego konsekwencje. Tym bardziej, że Apple nie przedstawił podobno stosownych zapewnień, do czego wcześniej się zadeklarował.

Wielu może ucieszyć się z decyzji Apple'a

Stworzenie od podstaw układu graficznego nie jest proste, co podkreśliło również Imagination Technologies. Nie można jednak wykluczyć, że tak jak w przypadku kolejnych generacji rdzeni CPU, Apple sięgnie po technologię ARM Holdings i dość drastycznie ją zmodyfikuje.

Ciekawsza jest jednak sytuacja z twórcami PowerVR. Brytyjczykom odpadł właśnie kolejny duży partner - wcześniej ze współpracy zrezygnował Samsung, który obecnie skupia się na grafikach Mali, a w przyszłości może wprowadzić włanny GPU. Imagination Technologies będzie musiało podjąć więc drastyczne kroki, jak np. obniżenie cen swoich rozwiązań.

Z pewnością spodobałoby się to nie tylko MediaTekowi, który korzysta już z grafik PowerVR w topowych układach Helio. Niższe ceny mogą sprawić, że Tajwańczycy wpakują rozwiązania Imagination Technologies do tańszych chipsetów, a do tego mogą nimi zainteresować się inni gracze, jak np. Xiaomi rozwijające autorskie układy Pinecone (jak Surge S1 z Mi 5c).

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)