Ile Google zarobił dotychczas na Androidzie? Kwota jest ogromna, ale jednocześnie... zaskakująco mała

Android to darmowy system, ale Google i tak zarabia na nim ogromne pieniądze. Im są one większe, tym bardziej cieszy się... jego największy rywal.

Peiniądze
Peiniądze
Źródło zdjęć: © Shutterstock
Konrad Błaszak

Mimo iż Android jest darmowy, Google zarabia na nim niemałe pieniądze. Dzięki reklamom, licencjom na usługi i przychodom ze sklepu Google Play, Amerykanie od jego początku uzyskali przychody na poziomie 31 miliardów dolarów oraz zyski wynoszące 22 mld dolarów. Jak informuje Bloomberg, takie wyliczenia zostały zaprezentowane na rozprawie przez prawnika Oracle i powstały w oparciu o tajne informacje. Oracle od lat walczy z Google'em w sądach, ponieważ ta druga firma do rozwijania Androida bez pozwolenia wykorzystała język programowania Java.

W tak dużym sporze musiała się przewinąć firma Apple, ale tym razem nie jest ona stroną. W kolejnym artykule na Bloombergu można przeczytać, że Google w samym 2014 roku zapłaciło gigantowi z Cupertino miliard dolarów, za to, że w iPhone'ach domyślą wyszukiwarką jest rozwiązanie twórców Androida. Apple dostaje część przychodów z wyszukiwań robionych na urządzeniach z iOS. Obydwie firmy zażądały jednak utajnienia transkrypcji rozprawy i odmówiły wypowiadania się w sprawie. Mnie po przeczytaniu tych informacji naszło jedno przemyślenie:

To ogromne kwoty, ale czy nie zaskakująco małe?

Oczywiście 22 miliardy zysku za darmowy system robią wrażenie, ale czytając te informacje przypomniały mi się wyniki finansowe gigantów za 3 kwartał 2015. W ciągu 3 miesięcy Apple zgarnął 11,1 mld dolarów zysku, a Samsung 6,4 mld. Należy jednak pamiętać, że to są wyniki za 1 kwartał, a powyższe zyski Google'a dotyczą Androida od początków jego istnienia, czyli września 2008 roku. Warto też przypomnieć, że w samym 2015 roku na rynek trafiło 1,161 mld urządzeń z tym systemem.

Cały czas sądziłem, że przy takiej liczbie smartfonów i tabletów Amerykanie zarabiają na swoim systemie znacznie lepiej. Oczywiście trzeba wziąć pod uwagę, że rzeczywiste kwoty mogą być inne, choć mogą nie różnić się radykalnie od tych podanych.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)