Przetasowanie na smartfonowym podium. Huawei wyprzedził Apple'a

Przetasowanie na smartfonowym podium. Huawei wyprzedził Apple'a

Apple po raz pierwszy od lat wypadł na ostatnie miejsce podium
Apple po raz pierwszy od lat wypadł na ostatnie miejsce podium
Źródło zdjęć: © benschonewille / depositphotos.com
Miron Nurski
01.08.2018 10:10, aktualizacja: 01.08.2018 12:10

Apple przez lata uważany był za drugiego największego producenta smartfonów na świecie. No właśnie - był.

Drugi kwartał 2018 - duża zmiana na podium

Firma analityczna IDC opublikowała starystyki dotyczace liczby globalnie dostarczonych smartfonów od kwietnia do końca czerwca 2018 roku.

Liczba milionów smartfonów dostarczonych w drugim kwartale 2018
Liczba milionów smartfonów dostarczonych w drugim kwartale 2018© idc.com

Po raz pierwszy w historii Huawei wyprzedził Apple'a. Apple natomiast wyleciał na trzecie miejsce po raz pierwszy od roku 2010, kiedy to rywalizował jeszcze z Nokią oraz Research In Motion (BlackBerry).

Huawei drugi (ex aequo) nawet w całym półroczu

Świetny wynik Huaweia w drugim kwartale nie dziwi, bo wtedy na rynek trafiła topowa seria P20. Co jednak ciekawe, Chińczycy zyskali tak dużą przewagę, że dogonili Apple'a w całej pierwszej połowie 2018 roku.

Po zsumowaniu wyników IDC za pierwszy i drugi kwartał, pierwsza trójka prezentuje się tak:

  1. Samsung - 149,7 mln smartfonów;
  2. Huawei i Apple ex aequo - 93,5 mln smartfonów.

Apple wciąż ma jednak szansę sie odkuć

Huawei najważniejsze w tym roku premiery ma już za sobą. Chodzi nie tylko o flagowe P20, P20 Pro czy Honor 10, ale i forsowane przez operatorów modele ze średniej półki jak P20 Lite, P smart czy Honor 9 Lite. Przed nami wciąż premiera Mate'a 20, ale ta seria jest w przypadku Huaweia drugoligowa.

Tymczasem dla Apple'a końcówka roku jest najważniejsza. Tłumy rzucą się po nowe iPhone'y już we wrześniu, a wysoka sprzedaż będzie zapewne utrzymywana przez cały czwarty kwartał (okres przedświąteczny). W ostatnim kwartale roku 2017 Apple wskoczył na pierwsze miejsce dostarczając więcej smartfonów nawet od Samsunga.

A przypominam, że w 2017 roku Apple'owi zależało bardziej na podbiciu średniej ceny sprzedaży niż na pokonaniu rywali w ujęciu ilościowym. iPhone X był piekielnie drogi, a iPhone 8 pozostał w jego cieniu. Tym razem sytuacja może wyglądać inaczej, bo smartfon umownie nazywany iPhone'em X Lite ma być dużo tańszy od ubiegłorocznej "dziesiątki", a przy tym bardziej atrakcyjny od "ósemki".

Kto wie - może Apple'owi jesienią uda się na tyle odskoczyć od rywali, by utrzymać drugie miejsce na podium w ujęciu rocznym. Nawet jeśli, prawdopodobnie nastąpi to ostatni raz, bo nie zanosi się na to, by Huawei miał zamiar zwolnić.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)