Apple i IBM podejmują współpracę

Apple i IBM podejmują współpracę

IBM & Apple
IBM & Apple
Źródło zdjęć: © webgreeter.com
Michał Mynarski
16.07.2014 15:10, aktualizacja: 16.07.2014 17:10

Wczoraj świat obiegła informacja o współpracy, jaką rozpoczęło Apple z IBM celem rozwoju istniejących i stworzeniu nowych usług typu enterprise, czyli skierowanych do klientów stricte biznesowych.

Oczywiście już pojawiają się opinie blogerów z krótką pamięcią lub niewiedzą, które można sprowadzić do znanego:

Dawne Apple nie zrobiłoby tego!

albo:

Apple się kończy.

Zapewniam z tego miejsca - dawne Apple zrobiłoby to. Co więcej współpraca z IBM już raz w historii firmy z Cupertino była prowadzona. O tym jednak za chwilę.

Wróćmy do teraźniejszości: efektem współpracy dwóch gigantów ma być ponad sto aplikacji oraz usług opartych o chmurę oraz nowa odsłona AppleCare skierowana do klientów biznesowych. Produkty i rozwiązania te będą nosić nazwę IBM MobileFirst for iOS Solutions.

Tim Cook :

iPad i iPhone są najlepszymi urządzeniami mobilnymi na świecie i całkowicie odmieniły sposób, w jaki ludzie pracują. 98% firm z Fortune 500 i 92% z Global 500 wykorzystuje nasz sprzęt na co dzień.

Firmy razem mają stworzyć aplikacje z dziedzin:

 • sprzedaży,
 • opieki zdrowotnej,
 • bankowości,
 • podróży,
 • transportu,
 • ubezpieczeń,
 • telekomunikacji.

Pierwsze programy pojawią się na rynku na początku 2015 roku i będą dystrybuowane jako rozwiązania end-to-end. Wśród ich możliwości zostały wymienione:

 • analityka,
 • workflow oparty o chmurę,
 • miejsce na dane w chmurze,
 • zarządzanie dużą ilością urządzeń,
 • integracja i bezpieczeństwo.

IBM ma również oferować pakiety dostępne dla firm zawierające "aktywację urządzenia, dostarczenie oraz zarządzanie".

IBM’s development platform on the IBM Cloud Marketplace:

Rozszerzone zarządzanie urządzeniami mobilnymi będzie zawierało prywatny katalog dedykowany danej aplikacji oraz zabezpieczenie danych i transakcji dla wszystkich użytkowników IBM MobileFirst for iOS. Wszystkie te usługi będą również dostępne z poziomu Bluemix (platforma IBM oparta o chmurę).

Nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę, ale IBM to potężny gracz na rynku IT, jednakże w całości poświęcony klientom biznesowym i serwerom. Są idealnym partnerem do współpracy przy walce o rynek "enterprise".

Oczywiście przypomniano to stare zdjęcie:

Steve Jobs budujący relacje biznesowe z IBM, 1983 r.
Steve Jobs budujący relacje biznesowe z IBM, 1983 r.

Ale tak jak wszędzie, również i tu trzeba rozumieć kontekst. W czasach gdy przy pomocy niefrasobliwego gestu Steve Jobs określał stosunek swój i domyśle całego Apple wobec IBM (czy jak kto woli, otwarcie stwierdzał, że pie*y IBM) obie korporacje zaciekle walczyły o ten sam rynek - użytkownika domowego. Dziś taka sytuacja nie ma już miejsca. Apple nie oferuje produktów takich jak XServe, a sprzęt dla profesjonalistów ogranicza się do kosmicznego desktopa (Mac Pro) i potężnego laptopa dla montażystów lub fotografów (Retina MacBook Pro). O tym, że Apple ma ochotę na rynek enterprise świadczyło chociażby ostatnie WWDC, gdzie sporo było o rozwiązaniach dla biznesu.

A tym, którzy uważają, że "dawne Apple takiej współpracy nie podjęłoby" przypominam, iż w 1991 Apple, IBM i Motorola nawiązało współpracę w ramach AIM - jej efektem był rozwój PowerPC - architektury procesora typu RISC. Takie CPU napędzały komputery Apple do 2005 roku, gdy Apple zdecydowało się przejść na intelowskie rozwiązanie (x86).

Wstęp do umowy Apple - IBM :)
Wstęp do umowy Apple - IBM :)© pophistorydig.com
Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)