iPhone będzie produkowany w Indiach. To dla Apple'a ważny rynek

iPhone będzie produkowany w Indiach. To dla Apple'a ważny rynek
Źródło zdjęć: © Wikipedia
Łukasz Skałba

10.05.2016 12:18, aktual.: 10.05.2016 14:20

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Indie są trzecim największym rynkiem zbytu dla smartfonów. Przed nimi są tylko Chiny i USA. Apple planuje zwiększyć tam swoje udziały.

O fabrykach w których produkowane są iPhone’y krąży mnóstwo legend, większość oczywiście negatywnych. Kiedyś wybrałem 10 najciekawszych i przedstawiłem w jednym artykule. Apple zastrzega jednak, że ostatnimi czasy dużo się zmieniło i teraz w fabrykach Foxconn panują bardziej ludzkie warunki.

Praktycznie wszystkie fabryki Foxconn mieszczą się w Chinach, a największa zatrudnia około 400 tysięcy pracowników. Okazuje się, że kolejna fabryka, w której będą powstawały sprzęty Apple’a, powstanie w Indiach.

Mają tam być produkowane iPhone’y, a koszt inwestycji wynosić ma około 10 miliardów dolarów. Będzie ona wybudowana w miejscowości Maharashtra i zajmować powierzchnię prawie 500 hektarów. Zacznie ona działać 18 miesięcy po podpisaniu umowy na jej budowę.

Apple oprócz produkcji nowych iPhone’ów w Indiach, planuje tam również sprzedawać modele odnowione (refurbished). Niestety, tamtejszy rząd nie chce zezwolić na taką działalność, gdyż zagrażałoby to rodzimym firmom oraz mogłoby spowodować większe nagromadzenie się elektronicznych śmieci. Apple jednak się nie poddaje.

Dlaczego producentowi tak bardzo zależy na sprzedawaniu na indyjskim rynku odnowionych smartfonów? Odpowiedź nasuwa się sama, gdy spojrzymy na to, jakie smartfony są tam kupowane najczęściej.

Okazuje się, że ponad 70% z nich, to modele kosztujące mniej niż równowartość 580 zł. Ceny nowych iPhone’ów startują natomiast z poziomu równowartości 1950 zł (iPhone SE). Do tej pory smartfony Apple'a stanowiły więc tylko 2 proc. rynku (to i tak więcej niż w Polsce…). Najpopularniejszym modelem w tamtych regionach jest obecnie iPhone 5s. iPhone SE miał go zastąpić, ale jego cena okazała się oczywiście zbyt wysoka.

Apple chce więc rozpocząć sprzedaż używanych modeli iPhone’ów, tak aby ich ceny były adekwatne do średnich zarobków w indyjskim społeczeństwie. Warto zaznaczyć, że już teraz firma jest w dosyć dobrej sytuacji, gdyż w ciągu ostatniego kwartału, sprzedaż iPhone’ów wzrosła aż o 56% proc. Warto porównać te dane z liczbami ogólnoświatowymi, które dla Apple’a [url=http://komorkomania.pl/33032,apple-wyniki]nie są ostatnio zbyt dobre.

[/url]

Fabryka w Indiach i pozwolenie na sprzedaż modeli odnowionych spowodowałyby niewątpliwie dalszy wzrost giganta w tamtych regionach świata.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)