Apple leczy dżumę cholerą. Jeden problem z iPadem zażegnany, ale pojawił się kolejny
Jak ogarnąć bałagan w ofercie? Apple uznał, że najlepiej będzie zrobić jeszcze większy bałagan w ofercie.
Apple miał dotychczas w ofercie dla rysiki do iPadów. Pierwszy Apple Pencil ładowany jest po wpięciu w port Lightning tabletu. Drugi bezprzewodowo po przyczepieniu do obudowy.
Ubiegłoroczny iPad (10. gen.) nie ma jednak ani portu Lightning, ani obudowy umożliwiającej bezprzewodowe ładowanie. Apple postanowił rozwiązać ten problem dołączając do niekompatybilnego rysika przejściówkę.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Rekomendowana przez Apple'a metoda ładowania rysika wymagała zdjęcia z Pencila nasadki, nałożenia przejściówki, podłączenia przejściówki do przewodu i podłączenia drugiej końcówki przewodu do iPada.
Parafrazując klasyka - może to brzmi idiotycznie i wygląda idiotycznie, ale nie dajcie się zwieść pozorom, bo to naprawdę jest idiotyczne.
Tymczasem Apple wprowadza do oferty trzeci rysik
Do rysików Apple Pencil (1. gen.) i Apple Pencil (2. gen.) dołącza właśnie trzeci rysik, nazwany Apple Pencil (USB-C).
Rozsuwana konstrukcja nowego piórka skrywa port USB-C, który umożliwia ładowanie za pomocą zwykłego przewodu. A że standard USB-C obsługują już także nowe iPhone'y, iPady, MacBooki czy AirPodsy, użytkownicy nie będą nawet musieli żonglować różnymi przewodami. W teorii super, prawda?
Problem w tym, że Apple ma aktualnie w ofercie trzy różne rysiki do iPadów, z których każdy wykorzystuje inny standard ładowania i każdy jest kompatybilny z inną pulą tabletów.
Sprawę komplikuje fakt, że tablety Apple'a - w przeciwieństwie do np. iPhone'ów - nie są klarownie numerowane. Nazwy handlowe wszystkich generacji iPada to po prostu "iPad", w efekcie czego wielu klientów nawet nie wie, którą ma wersję.
Cóż - mniej zaawansowanym użytkownikom życzę powodzenia podczas robienia zakupów. Przyda się.
Tyle dobrego, że nowy Apple Pencil jest wyraźnie tańszy od poprzednich. Aktualna oferta prezentuje się tak:
- Apple Pencil (USB-C) - 429 zł;
- Apple Pencil (1. gen.) - 579 zł;
- Apple Pencil (2. gen.) - 699 zł.
Miron Nurski, redaktor prowadzący Komórkomanii