Apple przejmuje kolejną firmę. Może wykorzystać podczerwień do poprawy jakości zdjęć

Aerodim / Shutterstock.com
Aerodim / Shutterstock.com
Patryk Korzeniecki

13.12.2019 10:23, aktual.: 13.12.2019 18:55

Apple dalej pracuje nad fotografią wspomaganą przez SI. Tym razem może użyć też światła podczerwonego.

Apple sukcesywnie rozwija jakość fotografii w swoich iPhone'ach. Zaprezentowało już technologię Deep Fusion, która wykorzystywała technikę łączenia kilku zdjęć za pomocą sztucznej inteligencji. Okazuje się, że firma może mieć kolejnego asa w rękawie.

Apple użyje podczerwieni do ulepszenia zdjęć?

Gigant z Cupertino przejął angielski startup Spectral. Tak wynika z informacji udostępnionych przez serwis Bloomberg.

Spectral to startup, który stworzył technologię maszynowego udoskonalania fotografii. Brzmi zwyczajnie? Może tak. Technologia jest jednak nowatorska - używa zdjęć zrobionych w paśmie podczerwonym. Algorytm łączy je następnie z tradycyjnymi ujęciami w zakresie światła widzialnego, co pozwala na podniesienie jakości zdjęcia.

Zdjęcie wykonane w podczerwieni
Zdjęcie wykonane w podczerwieni

Co zyskujemy dzięki Spectral? Obraz jest wyraźniejszy, bardziej szczegółowy i charakteryzuje się lepszym odwzorowaniem kolorów niż zdjęcie wykonane przy użyciu dotychczasowych technik. Pozwala też na podniesienie jakości fotografii wykonanych w trudnych warunkach oświetleniowych.

Technologia Spectral może być zaimplementowana programowo lub sprzętowo, za pomocą odpowiedniego czipu. Możliwe, że Apple zaimplementuje ją w którymś z procesorów serii A.

Kwota przejęcia nie jest znana, chociaż wiadomo, że Spectral zebrał finansowania w kwocie 5 milionów dolarów. Należy zaznaczyć, że nie jest to jedyne przejęcie w tym roku - w podobny sposób został przejęty marketingowy startup DataTiger.

Widać, że Apple stara się gonić konkurencję. W końcu nie może być gorsze niż Google. A ten ma się czym pochwalić. Mam na myśli Night Sight i tryb astrofotograficzny, które potrafią zdziałać cuda. Apple, czekamy na Twój ruch.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (7)