Apple musi zapłacić 60 mln dol. za nazwę "iPad"

iPad (fot. własne)
iPad (fot. własne)
Damian Damian Krysa

03.07.2012 12:00, aktual.: 03.07.2012 14:00

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Spór o słowo "iPad" zażegnany - Apple zgodził się zapłacić firmie Proview Technology 60 mln dol. za prawo do korzystania z tej nazwy na terenie Chin. Ale przecież iPad znajduje się na rynku już ponad dwa lata, więc o jaki spór chodzi?

Nazwa "iPad" została zastrzeżona na chińskim rynku w 2000 roku przez firmę Proview Technology, która wprowadziła do sprzedaży na tamtejszym rynku urządzenie o nazwie "Internet Personal Access Device", czyli iPad. Prawo do tej marki azjatycki producent nabył więc długo przed premierą urządzenia z Cupertino.

Przed wypuszczeniem swojego tabletu na rynek Apple postanowił odkupić te prawa od oddziału firmy Proview Technology znajdującego się na Tajwanie. Transakcja opiewała na kwotę 55 tys. dol.

Jak się później okazało, oddział ten nie miał prawa do podejmowania takich decyzji w ramach całej spółki. W efekcie prawo do marki powróciło do Proview Technology.

W lutym tego roku chińskie przedsiębiorstwo oskarżyło Apple'a o oszustwo w sprawie zakupu prawa do nazwy "iPad" oraz zażądało zakazu sprzedaży tabletu na terenie Państwa Środka. W wyniku postępowania racja została przyznana spółce Preview i iPad zniknął ze sklepów.

Kalifornijski koncern przystał na ugodę wartą 60 mln dol., które zasilą konto chińskiego przedsiębiorstwa. Dzięki uzyskanemu porozumieniu Apple zdobył prawa do marki "iPad" i może rozpocząć sprzedaż swojego tabletu na drugim co do wielkości, tuż po Stanach Zjednoczonych, rynku zbytu swoich produktów.

Źródło: The Verge

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)