Apple oskarża HTC o kradzież 20 patentów! [aktualizacja]

Apple oskarża HTC o kradzież 20 patentów! [aktualizacja]
02.03.2010 17:10
Apple oskarża HTC o kradzież 20 patentów! [aktualizacja]
Mateusz Żołyniak
Mateusz Żołyniak

Po wciąż nierozstrzygniętej wojnie na patenty z Nokią, Apple rusza do kolejnego pojedynku. Tym razem firma z Cupertino pozwała tajwańskie HTC, w związku z rzekomym naruszeniem co najmniej 20 patentów, wykorzystanych przy tworzeniu iPhone'a.

Po wciąż nierozstrzygniętej wojnie na patenty z Nokią, Apple rusza do kolejnego pojedynku. Tym razem firma z Cupertino pozwała tajwańskie HTC, w związku z rzekomym naruszeniem co najmniej 20 patentów, wykorzystanych przy tworzeniu iPhone'a.

Według Apple naruszone przez HTC patent dotyczą zarówno interfejsu użytkownika, jak i strony sprzętowej iPhone'a. Niestety, w oficjalnym oświadczeniu firma nie zdradziła żadnych szczegółów. Można się spodziewać, że ma to związek z opatentowaną przez Apple na terenie USA technologią multitouch. Pozew podobno został już złożony na biurku ITC (International Trade Commission) oraz w Sądzie Federalnym w Delaware.

Steve Jobs (z jak zwykle zbyt wysoko uniesioną głową) tak skomentował zaistniałą sytuację:

We can sit by and watch competitors steal our patented inventions, or we can do something about it. We’ve decided to do something about it. We think competition is healthy, but competitors should create their own original technology, not steal ours.

(Mogliśmy siedzieć bezczynnie i patrzeć, jak nasi konkurenci kradną nasze patenty lub mogliśmy spróbować coś z tym zrobić. Zdecydowaliśmy się coś z tym zrobić. Aby rywalizacja była zdrowa, konkurenci muszą tworzyć własne oryginalne technologie, a nie kraść nasze.)

Ciekawe, jaka będzie odpowiedź HTC na te zarzuty. Widać Apple bardzo przestraszyło się najnowszych smartfonów tajwańskiej firmy (z HD2, Nexusem One i Desire na czele), które wchodzą na rynek amerykański i wie, że nie jest w stanie zrobić nic lepszego?

Aktualizacja:

Nie musieliśmy długo czekać na odpowiedź HTC. Firma w oficjalnym komunikacie prasowym, tak oto odpowiedziała na zarzuty Apple:

HTC is a mobile technology innovator and patent holder that has been very focused over the past 13 years on creating many of the most innovative smartphones. HTC values patent rights and their enforcement but is also committed to defending its own technology innovations. HTC only learned of Apple’s actions this morning via media reports, and therefore we have not yet had the opportunity to investigate the filings. Until we have had this opportunity, we are unable to comment on the validity of the claims being made against HTC.

(Firma HTC jest twórcą wielu mobilnych technologii i dzierży patenty, które na przełomie ostatnich lat były wykorzystane do stworzenia wielu najbardziej innowacyjnych smartfonów. HTC szanuje prawo patentowe i konieczność jego egzekwowania, lecz jest zmuszone także do obrony własnych technologii. HTC o pozwie Apple'a dowiedziało się dopiero dzisiaj z mediów i nie miała jeszcze okazji do zbadania tej sprawy. Dopóki to nie nastąpi, firma nie może skomentować zarzutów, jakie zostały postawione przeciw HTC przez Apple.)

Jak widać, HTC na spokojnie przyjęło pozew Apple i wkrótce powinniśmy dowiedzieć się więcej szczegółów o zaistniałej sytuacji.

Źródło: unwiredview

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)