Apple patentuje technologię, dzięki której wyświetlacz będzie... udawał metal lub skórę

Apple patentuje technologię, dzięki której wyświetlacz będzie... udawał metal lub skórę

iPhone 6
iPhone 6
Źródło zdjęć: © Shutterstock
Konrad Błaszak
24.04.2015 08:52, aktualizacja: 24.04.2015 11:00

Odkąd fizyczne przyciski w naszych smartfonach są jedynie dodatkami, producenci dopracowują ekrany dotykowe. Wyświetlacze coraz szybciej reagują na nasz dotyk, mogą wyczuwać różne stopnie nacisku czy współpracować z akcesoriami jak rysiki czy nawet klucze. A co powiecie na ekran imitujący plastik czy metal?

Bez wątpienia producenci muszą pracować nad polepszaniem ekranów dotykowych w naszych mobilnych urządzeniach. To na nich piszemy maile, gramy w gry czy przeglądamy strony internetowe. Można już śmiało powiedzieć, że nawet słabsze urządzenia reagują dobrze na nasz dotyk. Apple już od jakiegoś czasu rozwija technologie związane z ekranami i świetnym tego przykładem niech będzie Force Touch, czyli zastosowana po raz pierwszy w Apple Watchu technologia, która sprawia, że ekran reaguje na siłę nacisku i dostosowuje odpowiednie reakcje. Teraz gigant opatentował rozwiązanie, dzięki której wyświetlacz będzie zmieniać swoją fakturę.

Oczywiście tylko pozornie, bo dzięki wibracjom oraz zmianom temperatury będziemy czuć pod palcami nie szkło, ale inne materiały. Polega to na tym, że wibracje ekranu powodowałyby uczucie szorstkości lub gładkości pod palcami. Dostosowana temperatura ma poprawiać odwzorowanie poszczególnych materiałów.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Nie jest to pomysł nowy, ponieważ już kilka miesięcy temu podobne rozwiązanie pokazało Fujitsu. Zapoznać się z nim mieli już zresztą okazję Janek i Mateusz.

Szorstkie czy gładkie? Na tym ekranie poczujesz fakturę wyświetlanego obrazu

Najciekawsze mogą być zastosowania takiej technologii. Na pierwszy plan wysuwają się gry, które dzięki temu byłyby jeszcze bardziej realistyczne. W strzelance czulibyśmy dotyk zimnego metalu karabinu, a produkcji wyścigowej skórę na kierownicy. Daje to ogromne możliwości również firmom, które zajmują się wszelkimi materiałami. Z kolei w aplikacjach edukacyjnych czy encyklopediach moglibyśmy dotknąć orientalnej rośliny czy skóry zwierzęcia. Możliwości są nieograniczone.

Biorąc pod uwagę fakt, że Apple Watch pozwala na wysyłanie drugiej osobie pulsu za pomocą wibracji, nie zdziwiłbym się, gdyby w przyszłości Apple wpadło na pomysł, by odwzorować dotyk i ciepło skóry ukochanej osoby, która trzyma iPhone'a po drugiej stronie globu.

Źródło: USPTO via phonearena.com

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)