Apple Pay na celowniku Komisji Europejskiej. Na iPhone'a mogą trafić alternatywne płatności

Apple Pay na celowniku Komisji Europejskiej. Na iPhone'a mogą trafić alternatywne płatności

Apple Pay na celowniku Komisji Europejskiej. Na iPhone'a mogą trafić alternatywne płatności
Miron Nurski
02.05.2022 16:52, aktualizacja: 02.05.2022 20:19

Komisji Europejskiej nie podoba się, że użytkownicy iPhone'ów nie mogą korzystać z żadnych alternatyw dla płatności Apple Pay. Niewykluczone, że iOS łamie unijne przepisy.

Płacić zbliżeniowo iPhone'ami można od 2014 roku, ale użytkownicy są skazani na platformę Apple Pay. Twórcy zewnętrznych aplikacji nie mogą wykorzystywać modułu NFC do dokonywania płatności, co uniemożliwia tworzenie jakichkolwiek alternatyw.

Zupełnie inaczej sytuacja wygląda na Androidzie, gdzie - oprócz wiodącej platformy Google Pay - istnieje masa konkurencyjnych usług, za którymi stoją producenci smartfonów, banki czy inne instytucje finansowe. Komisja Europejska chce, by iOS był pod tym względem bardziej jak Android.

Komisja Europejska twierdzi, że Apple nadużywa swojej dominującej pozycji na rynku płatności zbliżeniowych

Postępowanie w sprawie usługi Apple Pay ruszyło we wrześniu 2019 roku. Niespełna trzy lata później Komisja Europejska donosi, że poinformowała firmę o swoim wstępnym stanowisku.

Dochodzenie miało wykazać, że Apple nadużywa swojej dominującej pozycji i "ogranicza konkurencję na rynku mobilnych portfeli w systemie iOS". Istnieje więc podejrzenie, że gigant łamie unijne przepisy antymonopolowe.

Na razie mowa jedynie o pisemnym zgłoszeniu zastrzeżeń. Apple został poinformowany o zarzutach i wszczęciu dochodzenia antymonopolowego, co pozwala firmie zapoznać się z aktami oraz przedstawić swoje uwagi.

Komisja Europejska podkreśla, że czas zakończenia dochodzenia antymonopolowego oraz jego wynik nie są jeszcze znane. Jeśli szczegółowe śledztwo wykaże, że Apple łamie europejskie prawo, może zostać zmuszony do otworzenia się na konkurencyjne usługi jak aplikacje banków, zbliżeniowy Blik, a może nawet Google Pay.

Nie byłaby to jedyna tego typu zmiana, która może czekać użytkowników iPhone'ów w najbliższej przyszłości. Amerykańscy politycy walczą o to, by system iOS pozwolił na instalację alternatywnych sklepów z aplikacjami.

Dlaczego Apple blokuje alternatywy dla Apple Pay na iPhone'ach?

W kontekście forsowania własnego standardu płatności, Apple cały czas zasłania się troską o bezpieczeństwo transakcji i prywatność użytkowników. Niewykluczone jednak, że tak naprawdę chodzi głównie o pieniądze.

Gigant z Cupertino pobiera prowizję od transakcji dokonywanych za pośrednictwem Apple Pay. Choć firma nie chwali się przychodami generowanymi przez tę konkretną usługę, szacuje się, że w samym 2019 roku wyniosły one 988 mln dolarów, a w roku 2023 mogą one przekroczyć 4 mld dolarów.

Zobacz również:

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)