Apple Pay w Polsce jeszcze w tym miesiącu?

Apple Pay w Polsce jeszcze w tym miesiącu?
Miron Nurski

19.10.2017 10:31, aktual.: 19.06.2018 11:17

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Temat Apple Pay w Polsce powraca do mediów co kilka miesięcy. Z ostatnich plotek wynika, że uruchomienie tej usługi w naszym kraju może nastąpić jeszcze w tym miesiącu.

Szwedzki serwis MacPro - powołując się na swoje źródła - informuje, że już 24 października Apple Pay wystartuje w Szwecji, Finlandii oraz Danii. W pierwszym z krajów za start nowej usługi odpowiadać ma bank Nordea.

No dobrze, ale co nas obchodzi Skandynawia - zapytacie. Otóż informację tę zacytował serwis 9to5Mac, który zaczął następnie uzupełniać wpis o informacje zdobyte przez siebie. W trzeciej aktualizacji artykuły pojawił się taki komunikat:

PKO BP w Polsce również testuje obecnie Apple Pay, jak się dowiedzieliśmy. Wygląda na to, że w przygotowaniu jest spora ekspansja.

Apple Pay w Polsce 24 października?

Trzeba zaznaczyć, że data 24 października pojawiła się w kontekście Szwecji, Finlandii oraz Danii. W Polsce mówi się tylko tyle, że trwają testy.

Niemniej Apple lubi uruchamiać usługę Apple Pay w wielu krajach jednocześnie, więc niewykluczone, że nadchodząca ekspansja obejmie także nasz kraj. Oczywiście nie jest powiedziane, że Apple nie rozmawia również z innymi bankami niż PKO BP.

Z kolei MacRumors otrzymał od anonimowego informatora, że w Apple faktycznie pojawi się w Polsce, ale z bliżej nieokreślonym terminie przed końcem 2017 roku. Serwis opublikował nawet zdjęcie, na którym widać iPhone'a z podpięta kartą PKO BP.

Karta PKO BP w Apple Pay
Karta PKO BP w Apple Pay© macrumors.com

Dwa fakty, które uwiarygadniają tę plotkę

Interesujące jest to, że polski oddział wspomnianego wcześniej banku Nordea został w 2014 roku połączony z PKO BP. Jeśli gdzieś faktycznie doszło do wycieku, nie było niczego dziwnego w tym, że dotyczy on akurat Szwecji, Finlandii, Danii i Polski.

Na Apple.com pojawił się spolszczony poradnik dotyczący używania Apple Pay
Na Apple.com pojawił się spolszczony poradnik dotyczący używania Apple Pay

Co jeszcze ciekawsze, 10 października Apple umieścił na swojej stronie rozbudowany, spolszczony poradnik dotyczący korzystania z usługi Apple Pay.

Polska jest gotowa na przyjęcie Apple Pay

Na tle innych krajów mamy wyjątkowo rozwiniętą infrastrukturę płatności zbliżeniowych. Głównie z tego powodu Polska była drugim krajem w Europie i szóstym na świecie, w którym wystartowała konkurencyjna usługa Android Pay.

Jeśli chodzi o Apple Pay, jedyną przeszkodą na drodze do uruchomienia tej platformy w Polsce jest znikoma popularność iPhone'ów. Przez to ani dla Apple'a, ani dla banków, nie byłoby to żyła złota.

Czy mimo to Apple Pay faktycznie pojawi się w Polsce jeszcze w październiku? Czas pokaże.

Aktualizacja

PKO BP odpowiedziało na moje zapytanie, czy faktycznie współpracuje z Apple'em nad wdrożeniem Apple Pay, ale z odpowiedzi niestety niewiele wynika...

Aleksandra Gieros-Brzezińska:

PKO Bank Polski jako lider technologiczny wspiera wszelkie rozwiązania ułatwiające klientom korzystanie z nowoczesnej bankowości. Przykładem jest powstanie z inicjatywy PKO Banku Polskiego spółki Polski Standard Płatności, która na bazie aplikacji IKO stworzyła i upowszechniła ogólnopolski standard płatności mobilnych BLIK. Systematycznie rozwijamy także naszą bankowość elektroniczną. Jesteśmy liderem we wdrażaniu rozwiązań e-administracji m.in. wniosków o dofinansowanie z programu 500+ przez systemy bankowości elektronicznej, jako pierwsi umożliwiliśmy też zakładanie za ich pośrednictwem Profilu Zaufanego oraz logowanie do PUE ZUS.

Wiele instytucji i platform międzynarodowych, jak np. Apple, szuka możliwości oferowania swoich usług klientom w Polsce. To zrozumiałe na tak dynamicznie rozwijającym się rynku jak nasz. Podobnie, jak w przypadku BLIK-a tego typu rozwiązania najlepiej wprowadzać nie w pojedynkę, ale przez Polski Standard Płatności. Takie rozwiązanie byłoby najwygodniejsze i najkorzystniejsze dla klientów.

Poprosiłem o doprecyzowanie. Gdy dostanę jakieś konkrety, wpis ponownie zostanie zaktualizowany.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)