Apple rezygnuje z części podzespołów Samsunga

Logo Apple'a na WWDC 2012 (fot. reuters.com)
Logo Apple'a na WWDC 2012 (fot. reuters.com)
Miron Nurski

10.09.2012 20:00, aktual.: 10.09.2012 22:00

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Po wygranej wojnie patentowej Apple postanawia jeszcze bardziej uszczuplić budżet Samsunga, zmniejszając liczbę zamówień na jego podzespoły potrzebne do produkcji nowego iPhone’a.

Najwidoczniej w 2012 roku gigant z Cupertino wziął sobie za cel uniezależnienie się od swoich największych konkurentów. Po usunięciu z systemu iOS aplikacji Google’a, takich jak Mapy i YouTube, przyszła pora na ograniczenie dostaw od głównego wytwórcy części do iPhone’ów, iPadów i iPodów, czyli Samsunga.

[solr id="komorkomania-pl-120613" excerpt="0" image="0" words="20" _url="http://komorkomania.pl/5596,nowy-iphone-z-globalnym-lte-i-nowa-usluga-muzyczna" _mphoto="xlarge-118039-270x151-764d1207e4.jpg"][/solr][block src="solr" position="inside"]2645[/block]

Agencja Reuters, powołując się na swojego anonimowego informatora, twierdzi, że producent urządzeń z logo nadgryzionego jabłka zmniejszył liczbę zamówień na moduły pamięci wewnętrznej i pamięć RAM, potrzebne do produkcji iPhone’a 5, którego premiera odbędzie się już za dwa dni. Do producentów tych podzespołów miałyby dołączyć takie firmy, jak Toshiba, Elpida Memory oraz SK Hyniks.

Mogłoby się wydawać, że powodem takiego zagrania jest wrogość Apple’a wobec Samsunga po licznych wojnach patentowych, jednak nic bardziej mylnego. Wspomniany wyżej informator twierdzi, że gigant z Cupertino ma na celu wyłącznie dywersyfikację dostaw chipów pamięci. Apple przewiduje, że iPhone 5 będzie bił rekordy sprzedaży, więc zwiększenie łańcucha dostaw komponentów zmniejszy ryzyko nienadążania z produkcją przez jednego producenta i ewentualnego wstrzymania dostaw.

[solr id="komorkomania-pl-120645" excerpt="0" image="0" words="20" _url="http://komorkomania.pl/5593,apple-walczy-z-polskim-spozywczakiem" _mphoto="zrzut-ekranu-2012-09-10--967cc1c.jpg"][/solr][block src="solr" position="inside"]2646[/block]

Ciekaw jestem, czy Samsung będzie się starał jakoś odbić sobie zmniejszenie zysków płynących z produktów z iOS-em na pokładzie. Kilkaset milionów mobilnych urządzeń Apple’a to w końcu niezłe źródło dochodów nawet dla jego konkurentów. O ile po usunięciu Map Google’a i YouTube’a z iOS-u gigant z Mountain View zaczął na tej platformie budować własny ekosystem, o tyle Samsung zadanie ma znacznie trudniejsze, bo nie przemyci chipów pamięci do App Store.

Południowokoreański producent wciąż będzie nieźle zarabiał na zabawkach Apple’a, ponieważ wciąż jest jedynym producentem jego mikroprocesorów, ale nie zdziwiłbym się, gdyby w przyszłości Samsung bardziej skupił się na licencjonowaniu swoich patentów. Co wtedy zrobi Apple?

Źródło: Reuters

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także