Apple usuwa z App Store'a aplikacje korzystające z numeru UDID urządzeń

Apple usuwa z App Store'a aplikacje korzystające z numeru UDID urządzeń
Krystian Bezdzietny

25.03.2012 10:00, aktual.: 25.03.2012 12:00

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Wygląda na to, że Apple postanowił w końcu realizować obietnice złożone podczas prezentacji iOS 5. Wówczas przedstawiciele koncernu poinformowali deweloperów, że w bliżej nieokreślonej przyszłości cenzorzy App Store'a zaczną eksmitować z platformy wszystkie aplikacje, które korzystają z numeru UDID urządzeń. Dziś deweloperzy skarżą się, że ni stąd, ni zowąd ich aplikacje z App Store'a zostały usunięte.

UDID to skrót od Unique Device Identifier, czyli Unikalnego ID Urządzenia. Podobno Apple spotkał się z falą pozwów, gdzie oskarżano koncern o niedostateczną ochronę prywatności użytkowników poprzez przymykanie oka na to, że deweloperzy tworzą aplikacje wykorzystujące do własnych celów nr UDID urządzeń.

Skąd to oburzenie? Otóż użytkownik nie ma możliwości zmiany swojego numeru UDID i do tego - jak wspomniałem wcześniej - jest on unikalny dla każdego urządzenia. Co poniektórzy stwierdzili, że wykorzystywanie przez aplikacje numeru UDID może być w jakiś sposób niebezpieczne.

Jednak czy udostępnianie UDID naprawdę zagraża naszej prywatności? Jeśli by się uprzeć, to tak, ponieważ jest to kolejna informacja z naszego urządzenia udostępniana w eter. Z drugiej jednak strony gromadzenie numerów UDID jest pomocne dla twórców reklam oraz nawet samych deweloperów aplikacji, bo na podstawie UDID mogą oni poznać trendy użytkowników, a to z kolei jest bardzo przydatne przy tworzeniu czy udoskonalaniu mobilnych produktów.

Mówi się o tym, że Apple ma wymusić na deweloperach używanie własnego systemu identyfikacji urządzeń, jednak na razie są to tylko pogłoski. Jeśli Twoja aplikacja w jakikolwiek sposób wykorzystuje numer UDID urządzenia, to przygotuj się, że lada moment może zniknąć z półek App Store'a.

Źródło: macrumors

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)