Apple uzupełnia braki iPada. Oto iPadOS 17
Apple obiecuje, że dzięki nowej wersji systemu "iPad stanie się bardziej osobisty i wszechstronny".
06.06.2023 | aktual.: 06.06.2023 10:22
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Rozwój systemów iOS i iPadOS w ostatnich latach dość mocno się rozjechał. Tak mocno, że aktualizacja o numerze 17 sprowadza się głównie do uzupełnienia funkcji, które iPhone'y dostały rok temu, a nawet jeszcze wcześniej.
Nie zabrakło jednak kilku rozwiązań zarezerwowanych stricte dla iPada.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
iPadOS 17: co nowego?
iPadOS 17 odziedziczył po ubiegłorocznym systemie iOS 16 konfigurowalny ekran blokady. Można na nim nim zastosować tapetę z automatycznie generowanym efektem głębi, zmienić wygląd i kolorystykę wyświetlanych elementów czy umieścić widżety.
Ekran blokady iPada został rozbudowany jeszcze bardziej. Po zastosowaniu animowanej tapety sztuczna inteligencja ma dorabiać brakujące klatki, aby animacja była jeszcze płynniejsza i miała zastosowany efekt spowolnienia.
Widżety umieszczane na pulpitach są teraz bardziej interaktywne. Apple wylicza, że po aktualizacji do iPadOS 17 można będzie "zapalić światło, włączyć piosenkę lub odhaczyć przypomnienie bezpośrednio w widżecie".
Nowa wersja systemu ma także ułatwić pracę z plikami PDF. Sztuczna inteligencja ma automatycznie wykrywać pola do wypełnienia, ułatwiając wprowadzanie takich danych jak imiona, nazwiska czy adresy.
Na wygodniejsze zarządzanie PDF-ami na iPadzie pozwoli także nowa wersja aplikacji Notatki. Dokumenty będą teraz wyświetlane na całą szerokość ekranu, a ponadto apka umożliwi przeglądanie i oznaczanie pliki PDF i zeskanowanych dokumentów bezpośrednio w notatce. Podczas pracy grupowej możliwe będzie z kolei wprowadzanie zmian w czasie rzeczywistym.
Podobnie jak w systemie iOS 17, Apple zaktualizował aplikację Wiadomości. Ma ona teraz funkcję generowania naklejek ze zdjęć, nową wyszukiwarkę z filtrami, rozwijane menu z najczęściej używanymi funkcjami, transkrypcję wiadomości głosowych czy tryb udostępniania lokalizacji w wiadomości.
Gdy ktoś nie odbierze połączenia FaceTime, osoba po drugiej stronie będzie mogła nagrać wiadomość wideo do obejrzenia później.
Przeglądarka Safari w iPadOS 17 została wzbogacona o profile, które pozwalają rozdzielić dane przeglądania np. na czas wolny i pracę. Każdy profil ma własną historię, ciasteczka, grupy kart i ulubione.
Kolejny przykład nowości odziedziczonej po iPhone'ach to aplikacja Zdrowie, która po raz pierwszy trafiła na tablety.
iPadOS 17 wnosi także:
- możliwość swobodniejszego określania rozmiaru okien i ich położenia w trybie Stage Manager;
- nowe narzędzia do rysowania w aplikacji Freeform;
- udoskonaloną wyszukiwarkę Spotlight;
- rozpoznawanie jedzenia, witryn sklepowych oraz znaków i symboli w Wyszukiwaniu wizualnym;
- klawiaturę z lepszą autokorektą;
- wybudzenie Siri komendą "Siri" zamiast "Hey, Siri";
- prostsze udostępnianie treści za pomocą AirPlay;
- inteligentną listę zakupów w Przypomnieniach;
- tryb offline w Mapach.
iPadOS 17: które iPady dostaną aktualizację?
Apple wylicza, że na nową wersję oprogramowania załapią się modele:
- iPad Pro (od 2. generacji w górę);
- iPad Air (od 3. generacji w górę);
- iPad (od 6. generacji w górę);
- iPad mini (od 5. generacji w górę).
Z listy wspieranych modeli wykreślono właśnie pierwszą generację iPada Pro oraz iPada 5.
Developerską wersję iPadOS 17 zarejestrowani programiści mogą pobierać już dziś. Publiczna wersja beta ma zostać udostępniona w lipcu, a finalne wydanie jesienią.
Miron Nurski, redaktor prowadzący Komórkomanii