Apple wart więcej niż Polska...

Apple wart więcej niż Polska (fot. cnnmoney)
Apple wart więcej niż Polska (fot. cnnmoney)
Mateusz Żołyniak

29.02.2012 22:20, aktual.: 29.02.2012 23:20

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Na koniec dnia, po udanym meczu Polski z Portugalią, mamy dla Was jeszcze jedną ciekawą informację o naszym kraju, która wiąże się także z jednym z gigantów rynku mobilnego. Serwis CNN w opublikowanym ostatnio raporcie stwierdził, że Apple jest wart więcej niż Polska.

Wartość akcji giganta z Cupertino na nowojorskiej giełdzie już wczoraj wynosiła ponad 532 dol. (dzisiaj już ok. 540 dol.). Oznacza to, że wartość spółki przekroczyła ponad 500 mld. Według CNN Money jest to więcej niż wartość całej polskiej gospodarki. Apple jest również wart więcej niż Szwecja, Belgia, Tajwan czy Arabia Saudyjska.

Eksperci rynkowi i analitycy zachęcają do kupna akcji firmy Tima Cooka, których wartość od początku tego roku wzrosła o ponad 30%. Imponujące są również zyski Apple'a, które w porównaniu z odpowiednim okresem w roku poprzednim wzrosły aż o 75%. Głównie dzięki świetnej sprzedaży iPhone'ów i iPadów spółka zarobiła aż 127,8 mld dol. (w tym 46 mld przychodów), co postawiło ją na równi z największą amerykańską firmą technologiczną, czyli HP (Hewlett-Packard). Apple został ostatnio uznany za jedną z najszybciej rozwijających się w historii firm technologicznych i przypuszcza się, że w tym roku może powalczyć ze światowym liderem - Samsungiem.

Barierę pół biliona dolarów wcześniej udało się przekroczyć tylko kilku spółkom, takim jak Microsoft, ExxonMobil, Cisco czy General Electric. Oczywiście, obecna wartość firmy szybko może się zmienić, czego najlepszym przykładem jest konkurent Apple'a z Redmond. W 2000 roku Microsoft był wart aż 650 mld dol., a obecnie "jedynie" około 270 mld dol. Apple obecnie zajmuje pierwsze miejsce na liście, a drugi ExxonMobile traci aż 90 mld dol.

Wracając jednak do sedna sprawy, jak słusznie zauważyła Wyborcza.biz, wyliczenia CNN nie do końca muszą być prawdziwe. Na zakończenie sesji giełdowej we wtorek wartość kapitalizacji Apple'a wynosiła 499,2 i rzeczywiście była wyższa niż PKB Polski, ale z roku 2010. Według Międzynarodowego Funduszu Walutowego w 2011 roku PKB naszego kraju przekroczyło już próg 500 mld dol. Okazuje się więc, że mocny tytuł z CNN Money niekoniecznie jest prawdziwy. Nie zmienia to jednak faktu, że przy obecnym wzroście wartości Apple'a niedługo może być on więcej wart niż wymienione wcześniej kraje.

Na koniec warto zajrzeć do ciekawego serwisu zauważonego przez CNN Money, który traktuje o wielkiej wartości Apple'a. Things Apple Is Worth More Than, bo o nim mowa, prezentuje rzeczy warte mniej od firmy Tima Cooka. Ciekawe, czy znajdziecie jakieś interesujące przykłady.

Źródło: CNN MoneyTVN24Wyborcza.biz

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)