Apple chce zostać wirtualnym operatorem? To byłby bardzo sensowny krok

Mężczyzna rozmawiający przez iPhone'a
Mężczyzna rozmawiający przez iPhone'a
Źródło zdjęć: © shutterstock.com
Konrad Błaszak

04.08.2015 12:29, aktual.: 04.08.2015 14:29

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Wielki firmy jak Google, Microsoft czy Apple regularnie starają się rozbudowywać portfolio swoich usług, przez co użytkownicy w coraz większym stopniu mogą być od nich zależni. Ostatnia z firm pracuje ponoć nad kolejnym krokiem w tym kierunku. Co powiecie na jabłkowego operatora?

Ostatnio pisałem Wam, że Samsung oraz Apple chcą wprowadzić w przyszłym roku nowy standard kart w smartfonach, czyli e-SIM. BisinessInsider donosi, że firma z Cupertino chce zostać operatorem wirtualnym, co w wielu kwestiach byłoby podobne do założeń nowego standardu kart SIM.

Apple nawiązuje już ponoć porozumienia z operatorami w USA oraz Europie, aby móc korzystać z ich infrastruktury. Działanie całego mechanizmu byłoby proste - jeśli w danym miejscu jeden z operatorów nie miałby zbyt wielu anten, to użytkownik mógłby skorzystać z zasięgu kolejnego. Wszystko byłoby oczywiście w pełni zautomatyzowane.

Nie jest to pomysł nowy, bo mieszkańcu Stanów Zjednoczonych od kilku miesięcy mogą korzystać z analogocznej usługi Google'a. Właścicielom Nexusa 6 udostepniono bowiem sieć Project Fi korzystającą z zasięgu sieci T-Mobile oraz Sprint. Warto też dodać, że także iPady korzystają już z kart SIM, w których użytkownicy mogą przełączać się między operatorami.

Na razie nie są znane żadne szczegóły tej usługi. Nie wiadomo, z którymi operatorami chce współpracować Apple oraz jakie będą ceny za korzystanie z tej usługi. Google w swoim projekcie Fi wycenia nielimitowane rozmowy i SMS-y na 20 dolarów, a każdy 1 GB danych na kolejne 10 dolców. Razem z nową usługą Apple podobno testuje także pocztę głosową w iCloud, która miałaby spisywać treść rozmów głosowych przy użyciu Siri. Data startu usługi również nie jest znana, ale według tego samego źródła Apple chce w pełni to rozwinąć w przeciągu 5 lat.

Moim zdaniem - chociaż sam nie będę z tego korzystać - będzie to świetny ruch Apple'a. Fani tej firmy bardzo cenią sobie wygodę, a to będzie kolejny krok, który może im to zapewnić. Oczywiście przy atrakcyjnych cenach oraz zasięgu 2-3 operatorów może to okazać się po prostu bardzo konkurencyjna oferta, nie tylko ze względu na większy komfort. Jeśli firma z Cupertino podejdzie do tego rozsądnie i zapewni sensowną ofertę (np. nielimitowany transfer Apple Music dla abonentów), to pewnie bardzo szybko znajdzie miliony chętnych ludzi na całym świecie. Jedynym minusem jest oddawanie kolejnego elementu życia w ręce jednej firmy...

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)